PanzerNews - 1.7.1: dwulufowe czołgi radzieckie, rozwinięcie

1.7.1: dwulufowe czołgi radzieckie, rozwinięcie

W poprzednim newsie filmik, a w tym pora na parę słów od Wargamingu.

Dwudziałowe pojazdy wzbudziły wielkie zainteresowanie zarówno wśród nowych graczy, jak i weteranów, ze względu na ich unikalny i ekscytujący styl gry. Po serii testów i szlifów, nareszcie możemy przedstawić Wam długo oczekiwaną gałąź dwudziałowych czołgów ciężkich. Zacznijmy od ich historii.

Spoglądając w przeszłość

Opancerzone pojazdy z dwoma lufami zaczęto rozwijać w okresie międzywojennym. Największe osiągnięcia na tym polu zdobywali radzieccy inżynierowie, którzy zaprojektowali kilka dwudziałowych czołgów podczas drugiej wojny światowej. W 1939 roku pozytywnie przeszedł testy pierwszy radziecki czołg dwulufowy, oznaczony jako KV-U-0, a w 1941 roku zaistniały jeszcze dwa projekty: T-34-3 i KV-7.

Dlaczego te prototypy nigdy nie opuściły stołów kreślarskich?

Przed wprowadzeniem tych projektów w życie powstrzymały radzieckich inżynierów dwa główne czynniki:
  • Niewygodne i skomplikowane operowanie pojazdem oraz jego utrzymanie. Ergonomika tych pojazdów była gorsza niż w przypadku standardowych czołgów z pojedyncza lufą. Z powodu złożonej konstrukcji, czołgi te były także bardziej podatne na awarie.
  • Wysokie koszty produkcji. Bardziej opłacalne było skonstruowanie dwóch jednolufowych czołgów niż jednego dwudziałowego kolosa, biorąc pod uwagę koszty rozwoju i stworzenia nowej linii produkcyjnej.
Jednak dwulufowe czołgi postrzegano w tamtych czasach jako innowacyjną i rewolucyjną technologię. Jednostki te miałyby zwiększone szanse na skuteczne niszczenie celów i były zaprojektowane, aby odgrywać ważną role na polu bitwy; ich zadaniem było przełamywanie się przez szeregi wroga i powstrzymywanie natarć. Żadne z ograniczeń opisanych powyżej nie stanowiło przeszkody dla stworzenia tej nowej gałęzi w grze, zatem dopracowaliśmy i rozwinęliśmy projekty radzieckich inżynierów. Przy tworzeniu tych pojazdów uwzględniliśmy wiele niuansów i staraliśmy się dostosować do wszystkich reguł konstrukcji tych czołgów. Na przykład wszystkie dwudziałowe czołgi posiadają poszerzone podwozie, udoskonalone zawieszenie, powiększone wieże itd. Wszystkie te pojazdy są nie tylko poprawnie skonstruowane, z punktu widzenia inżynieryjnego, ale posiadają także wiele elementów wizualnych charakterystycznych dla radzieckiej szkoły konstruowania czołgów.

Poznajcie dwudziałowe ciężarki!

Badanie nowej podgałęzi dwudziałowych radzieckich czołgów ciężkich rozpoczyna się od KV-3 na VII poziomie. Będziecie mieli wybór poruszania się po ciężkiej gałęzi lub badania tych nowych dwudziałowych łowców. W aktualizacji 1.7.1 następujące trzy nowe pojazdy wjadą na pole bitwy:

  • IS-2-II (poziom VIII)
  • IS-3-II (poziom IX)
  • ST-II (poziom X)

Przyjrzyjmy się każdemu z nich z osobna.

Is-2-ii

Is-3-ii

St-ii

IS-2-II

Mimo, że jego nazwa zawiera skrót od legendarnego IS, komponenty tego czołgu przywodzą na myśl raczej KV-3, który, podobnie jak IS-2-II, był wyposażony w 100 mm działo. Chociaż IS-2-II nie zadaje wielkich uszkodzeń, jest wszechstronnym pojazdem, wspaniale nadającym się do treningu. W dodatku wygodnie strzela się z jego 100 mm dział, co pozwoli Wam na szybsze opanowanie ich mechaniki. Przygotowanie do strzału zajmie Wam mniej czasu, a kara po podwójnym strzale zostanie pomniejszona.

Z tym czołgiem możesz wypróbować wszystkie trzy tryby ostrzału—cykliczny, sekwencyjny oraz podwójny. Pamiętając, że jest to etap przejściowy do nowej gałęzi, dobrze jest poćwiczyć strzelanie w trybie cyklicznym (standardowym), aby przyzwyczaić się do pewnych niuansów wynikających z posiadania dwóch dział na swoim pojeździe. Przyjrzyjmy się ich mechanice.

Tryb cykliczny (standardowy): strzelanie z jednego działa, które przeładowuje się po oddaniu strzału

Kiedy chcecie strzelić w przeciwnika, wystarczy wycelować i strzelić, tak jak w standardowym czołgu. Po strzale, aktywne, powiedzmy, że lewe, działo zaczyna przeładowywać. Drugie (prawe działo), staje się wtedy aktywne. Kiedy załadowywane jest lewe działo, oddaj strzał prawym. Następnie prawe działo zaczyna przeładunek, lewe ponownie staje się aktywne i cykl zostaje odnowiony. Zasady ostrzału są takie same jak w każdym innym czołgu, z wyjątkiem dodatkowego ruchu kamery celującej.
Pamiętajcie: tryb cykliczny pozwala na ostrzał w taki sam sposób jak w przypadku innych czołgów, bez konieczności uczenia się nowych technik.

IS-3-II

Poczynając od IX poziomu, charakterystyki pojazdów będą się znacznie poprawiać. Będziecie stawali się lepiej uzbrojeni, a Wasz ostrzał, zarówno pojedynczy jak i podwójny, będzie potężniejszy. IS-3-II posiada dwa działa kal. 122 mm, a każde z nich zadaje 390 pkt. uszkodzeń alfa. Podobnie jak większość radzieckich czołgów, ten może pochwalić się solidną, odbijającą pociski wieżą, która absorbuje uszkodzenia. Wraz z rozbudowywaniem uzbrojenia mobilność czołgu odrobinę spada, jednak pozostaje ona wystarczająca, co powinniście obrócić na swoją korzyść.

Wszystkie trzy tryby ostrzału są dla Was dostępne; także sekwencyjny, którego będziecie używać prawdopodobnie tak często, jak cyklicznego. Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Sekwencyjny ostrzał na zmianę z obu dział

Po wystrzale z aktywnego lewego działa, kamera przesuwa się, ale nie możesz od razu strzelać drugim. Licznik na lewo pokazuje, kiedy można oddać strzał. Kiedy skończy odliczanie, możesz strzelać z drugiego działa. Nie zapominajcie: załadowanie pierwszego działa będzie przerwane, a sekwencyjny załadunek obu pocisków zacznie się od nowa.

ST-II

Fantastyczny ST-II zwieńcza tę gałąź. Najsławniejszy czołg wśród tej trójki i jedyny, który zaistniał w rzeczywistości. W dodatku ST-II jest pojazdem, o który pytali gracze już od długiego czasu.

Charakterystyki tego czołgu poziomu X — uszkodzenia alfa, przebicie, pancerz — są na maksymalnym poziomie w porównaniu z innymi pojazdami z całej gałęzi, co czyni z ST-II prawdziwego zawadiakę. Ten wypasiony czołg ciężki, który w rzeczy samej będzie stanowił wielki problem dla przeciwnika, nawet, jeśli nie będzie on sam.

Używając go umiejętnie, pochyły pancerz z łatwością odbije pociski przeciwnika. ST-II jest wyposażony w działa kal. 122 mm dające 440 pkt. uszkodzeń alfa. Pamiętajcie o tym, że prędkość maksymalna tego olbrzyma jest raczej niska, więc zawczasu planujcie, w którym obszarze mapy będziecie walczyć — nie będziecie mogli szybko zmienić flanki.

Możliwość zadania druzgocącego podwójnego strzału jest budująca, ale nie zapomnijcie, że ST-II szczyci się trzema trybami ostrzału, podobnie, jak pozostałe dwa czołgi. Przyjrzyjmy się teraz mechanice podwójnego strzału.

Jednoczesny ostrzał z obu dział (podwójny strzał).

Musicie przytrzymać lewy przycisk myszy, by przygotować strzał (zajmie to parę sekund). Postęp procesu przeładowania wyświetlany jest w obszarze celownika. Kiedy przygotowanie dobiegnie końca, automatycznie dochodzi do podwójnego strzału. Kiedy zwolnicie lewy przycisk myszy przed zakończeniem operacji, proces ulegnie wyzerowaniu.

Ta mechanika nie pozwala graczowi na załadowanie obu dział, obranie celu i wystrzelenie. Ostrzał z obu dział ma duże wady — jak zaraz pokażemy.

Po podwójnym strzale oba działa są zablokowane na kilka sekund, podczas których nie mogą ani strzelać, ani się ładować. Kiedy działa stają się dostępne, kolejno się ładują. Po załadowaniu obu dział, ponownie można oddać podwójny strzał. Nie istnieje limit dla liczb podwójnych strzałów, które możecie oddać.

Możecie ponownie przypisać przycisk podwójnego strzału poprzez menu „Ustawienia” >>> „Sterowanie”, korzystając z klawisza podwójnego strzału.

Ciągłe korzystanie z podwójnych strzałów nie jest dobrym pomysłem. Przy tak wielu trybach ostrzału do dyspozycji warto jest ocenić sytuacje na polu bitwy i dostosować do niej grę.

Załoga

Załoga wszystkich dwudziałowych pojazdów składa się z pięciu członków, włącznie z dwoma ładowniczymi:

  • Dowódca (radiooperator)
  • Celowniczy
  • Kierowca
  • Dwóch ładowniczych

Nie zapominajcie o tym, kiedy będziecie grać tymi czołgami.

Wierzymy, że te mocarne radzieckie dwudziałowe czołgi wniosą dużo świeżości i mnóstwo nowych taktycznych możliwości do rozgrywki. Powodzenia na polu bitwy, Dowódcy!

Sekcja komentarzy
Loading comment form ...