PanzerNews - Armored Warfare: Griffin 50mm

Armored Warfare: Griffin 50mm

W naszym poprzednim artykule omówiliśmy historię programu Griffin i wspomnieliśmy, że jeden z wymienionych pojazdów niedługo pojawi się w grze. W aktualizacji 0.30 PTS mieliście już szanse przetestować pojazd Griffin 50 mm. Jest to BWP z rodziny Griffin uzbrojony w potężne działo 50 mm (jak wskazuje sama jego nazwa). Weźmy go pod lupę.

scr1

W Armored Warfare Griffin 50 mm będzie ciężkim, progresywnym, opancerzonym wozem bojowym poziomu 8. Waży on ponad 40 ton, a jego silnik o mocy 800 KM zapewnia mu maks. prędkość wynoszącą 70 km/h i zwrotność porównywalną do innego ciężkiego pojazdu 8. poziomu — Mardera 2.

Griffin i Marder 2 mają ze sobą wiele wspólnego; możemy przyjąć, że Griffin to progresywny odpowiednik Mardera 2 premium. Jednak cechą łączącą oba pojazdy, która najbardziej rzuca się w oczy, jest brak uzbrojenia PPK.

Griffin jest wyposażony w działo automatyczne XM913 50 mm dające potężnego kopa dzięki amunicji przeciwpancernej APFSDS. To tylko jedna z niespodzianek, jakie kryje ten pojazd. W przeciwieństwie do szybkostrzelnego działa zamontowanego na Marderze, tu mamy niesłychanie celne uzbrojenie strzelające seriami trzech pocisków. Poziom penetracji każdego kolejnego pocisku jest większy niż poprzedniego, pozwala to zasymulować efekt nadwyrężania opancerzenia celu trafionego w to samo miejsce trzema kolejnymi pociskami APFSDS.

Czyli można uznać, że pojazd ten to „snajper z działem automatycznym”, który zamiast tradycyjnej szybkostrzelności oferuje znacznie wyższą celność (a tę wartość można dodatkowo zwiększyć za pomocą modułów). Gdy pojazd się nie porusza, to użytkownik ma praktycznie pewność, że wszystkie pociski trafią dokładnie w to samo miejsce, niemniej Griffin nie ma problemów z dewastowaniem wrogów nawet w ruchu dzięki działu Bushmaster. Co więcej działo to cechuje się doskonałymi wartościami elewacji i depresji (-15/+55), co umożliwia efektywne wykorzystywanie go.

scr2

Prawdziwy snajper potrzebuje jednak jeszcze jednej rzeczy — kamuflażu, a Griffin ma dużo do zaoferowania w tej kwestii. Nie tylko wartość jego kamuflażu jest ponadprzecięta (jak na ten poziom i klasę pojazdu), to dodatkowo Griffin jest wyposażony w kamuflaż aktywny, który gwarantuje stały bonus do kamuflażu odpowiadający ukrywaniu się w zaroślach. Co więcej ten bonus kumuluje się z innymi bonusami zwiększającymi kamuflaż w listowiu, więc pojazd jest praktycznie niewykrywalny.

Jako BWP Griffin może wykrywać pojazdy wroga i wskazywać je innym graczom. Umiejętność wykrywania jest wzmacniana poprzez zastosowanie termowizora (redukującego możliwość ukrywania się wroga w listowiu), jednak Griffin pokazuje pazur w przypadku wystawiania wrogów na odstrzał. W przeciwieństwie do innych BWP może on korzystać z zaawansowanych systemów elektronicznych umożliwiających wskazywanie wrogów w promieniu 150 metrów, o ile pojazd jest nieruchomy lub porusza się powoli. Tę funkcję można włączyć raz na 5 minut i jej działanie trwa 25 sekund. Zdecydowanie więc warto się zastanowić, kiedy jej użyć.

No i na koniec — pancerz. W większości opancerzone wozy bojowe w Armored Warfare nie mogą poszczycić się grubym pancerzem i Griffin nie odstaje tutaj od średniej, choć jego pancerz przedni jest grubszy niż w innych BWP. Grając tym pojazdem, należy wykorzystywać jego zwrotność i mobilność, choć i tak dysponuje on sporą pula punktów życia, więc raczej przetrwa 1-2 trafienia, a do tego jest wyposażony w twardy SOA Iron Fist.

scr3

Podsumowując: Griffin to niezwykle mobilny snajper z działem automatycznym pozwalającym na przebijanie bardzo grubych pancerzy. Pojazd ten może się podkraść bardzo blisko do wroga dzięki zaawansowanym kamuflażom oraz wskazywać wrogie cele sojusznikom, choć jest to ryzykowny manewr. Może się on również ukryć z dala od linii frontu i celną salwą z dużej odległości zneutralizować praktycznie każdego wroga (o ile nie jest to czołg podstawowy z najgrubszym pancerzem).

Coś więcej? Oczywiście. Podczas sezonu Amerykański Sen Griffin otrzyma kolejną zdolność specjalną, którą przedstawimy w następnej aktualizacji. ź: AW

Sekcja komentarzy
Loading comment form ...