PanzerNews - Armored Warfare: nowa kampania i Stryker ADATS

Armored Warfare: nowa kampania i Stryker ADATS

Jedno z wyzwań na następny sezon to nowa kampania Misji kontraktowych i oczywiście nowa nagroda. Z przyjemnością zauważyliśmy, że wielu z was polubiło zmiany, które wprowadziliśmy w systemie Misji kontraktowych podczas operacji Moscow Calling. Wiec te same mechaniki będą obowiązywać w nadchodzącym sezonie.

scr1

Czyli kampania będzie się składać z dwóch etapów:

 • Podczas pierwszego z nich będziecie mogli bezpośrednio otrzymać unikatowego niszczyciela czołgów premium 9. poziomu Stryker ADATS (schematy nie będą wymagane), zastępującego ZUBR PSP
 • Drugi etap rozpoczyna się po zakończeniu pierwszego i będzie można go powtarzać. Składać się on będzie z tych samych misji, ale główną nagrodą będzie nadzwyczajna Sezonowa skrzynka z łupami

Dostępne będą trzy kategorie misji:

 • łatwa misja codzienna (zapewniająca niewielkie postępy, ale do jej zakończenia wystarczy ukończyć jedną lub dwie bitwy),
 • średniej trudności misja codzienna (zapewniająca średnie postępy i można ją ukończyć po kilku bitwach),
 • trudna misja tygodniowa (zapewniająca znaczne postępy i wymagająca wysokich umiejętności).

Misje pozostaną takie same jak w sezonie Moscow Calling, a misję kontraktową z pojazdem można będzie wykonać w rozsądnym czasie. Jednak ze względu na modyfikację nagrody głównej (zmiana z poziomu 7. na 9.) utrudniliśmy trochę realizację kontraktu – nie samych misji, ale kontraktu.

Sezonowa skrzynka z łupami została również zmieniona i poza skórkami, kamuflażami i tymczasowymi pojazdami premium będzie zawierać trwałe wersje pojazdów z misji kontraktowych z poprzednich sezonów:

 • czołg podstawowy premium 7. poziomu K1A1 (teraz można odblokować jego podzespoły bez potrzeby zbierania schematów)
 • niszczyciel czołgów premium 7. poziomu ZUBR PSP

Więc gracze, którzy nie uzyskali ich w poprzednich kampaniach, mogą to zrobić teraz.

Czas na omówienie głównej nagrody kontraktowej – niszczyciela czołgów premium 9. poziomu Stryker ADATS.

scr2

Jak pewnie już wiecie, jest to hybryda dwóch systemów składająca się z:

 • podwozia Stryker (które doskonale znacie i uwielbiacie)
 • wieży ADATS i rakiet

Pomimo tego, że wygląda on bardzo realistycznie, taki pojazd w rzeczywistości nie istnieje. Wieża ADATS znalazła zastosowanie na wielu platformach i była montowana na pojazdach tego typu, np. na kanadyjskich pojazdach LAV-III. W tej konfiguracji pojazd nazywał się MMEV, ale skoro w następnym sezonie skupiamy się na Stanach Zjednoczonych i wszystkie pojazdy będą miały oznaczenie „Made in USA”, to chcieliśmy zaproponować model amerykański i zdecydowaliśmy się na podwozie Stryker.

Zanim przejdziemy dalej, informacje standardowe:

Jest to wyłącznie nasz wstępny pomysł na dodanie tego pojazdu w grze. Podane tu liczby zostaną w związku z tym poddane korekcie po przeprowadzeniu szeregu dokładnych testów.

I to jeszcze trzeba wiedzieć:

Zastosowane zostanie podstawowe podwozie Stryker – bez zmodyfikowanego opancerzenia z silnikiem Caterpillar C9 450 KM napędzającym 17-tonowy pojazd i zapewniającym odpowiednią mobilność oraz zwrotność. Nie możecie zapominać, że jednak pojazd ten jest stosunkowo delikatną konstrukcją.

Najbardziej interesującą jego częścią jest wieża ADATS. Skrót ADATS oznacza „Air Defense Anti-Tank System” (powietrzny system ochrony przeciwczołgowej). System pozwala atakować opancerzone cele powietrzne i naziemne. Został opracowany w latach 80. w szwajcarskiej firmie Oerlikon-Contraves i stanowił ciekawe rozwiązanie umożliwiające atakowanie radzieckich czołgów, śmigłowców i samolotów bojowych. Niestety został on stworzony zbyt późno i tylko Kanada wdrożyła go w swojej armii, a zakończenie Zimnej Wojny oznaczało, że nie ma sensu stosować go na szeroką skalę. Rakiety ADATS były dość duże, jednocześnie niezwykle szybkie (osiągały prędkość do 3 Ma) i z pewnością zabójcze dla radzieckich celów opancerzonych, choć nigdy nie musiały zostać zastosowane w realnych starciach.

W Armored Warfare nieopancerzona wieża będzie uzbrojona w sześć wyrzutni rakiet ADATS. Pojazd Stryker będzie mógł je odpalić bardzo szybko po sobie (2 s odstępu), a każdy pocisk rakietowy będzie wyposażony w głowicę HEAT-MP. Dostępne będą standardowe pociski rakietowe:

 • Penetracja: 900 mm
 • Obrażenia: 760

Cechą wyróżniającą będzie wysoka prędkość pocisku, przez co łatwiej będzie trafić cel. Pociski ADATS będą jednymi z najszybszych pocisków kierowanych w grze.

scr3

Na tym nie koniec. Poza wyrzutniami ADATS pojazd będzie wyposażony w dwa nośniki rakiet niekierowanych. W przeciwieństwie do uzbrojenia innego pojazdu w grze Armored Warfare (MTLB S-8) te pociski niekierowane będą bardziej precyzyjne i użyteczne podczas obrony na krótkich dystansach przed słabiej opancerzonymi celami. Właściwości pocisków niekierowanych:

 • Penetracja: 340 mm (głowica kinetyczna traktowana w grze tak samo jako APFSDS – nie można przechwycić np. przez standardowy SOA)
 • Obrażenia: 200
 • Liczba: 14 pocisków odpalanych co 0,3 s
 • Wysoka prędkość (990 m/s)

Rozpoczęcie przeładunku powoduje przeładowanie całego pakietu pocisków, nawet jeśli odpalono tylko jeden z nich.

Gracze chcący maksymalnie wykorzystywać pojazd Stryker ADATS, będą mogli odblokować następujące modyfikacje:

 • Mechanizm częściowego przeładowania (czas przeładunku jest skracany, jeśli nie odpalono wszystkich pocisków); jednak czas pełnego przeładunku jest nieznacznie wydłużany.
 • Inny rodzaj pocisków niekierowanych (HEI-SAP o niższej penetracji na poziomie 100 mm, ale wyższych obrażeniach na poziomie 250 na strzał oraz z szansą podpalenia wroga).
 • Skrócenie czasu między strzałami ppk ADATS o 50 procent.

Podsumowując: pojazd Stryker ADATS będzie potężną wyrzutnią ppk o dużym zasięgu i wyposażoną również w możliwości obronne na małym dystansie. Pociski niekierowane nie przebiją zaawansowanego opancerzenia przedniego czołgów podstawowych, ale poradzą sobie z BWP i czołgami lekkimi.

Sekcja komentarzy
Loading comment form ...