PanzerNews - Armored Warfare: pociski PELE

Armored Warfare: pociski PELE

Jeśli jesteś zaawansowanym graczem, to z pewnością znasz specyficzne pociski PELE i ich działanie na załogę oraz moduły wewnętrzne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej ich działaniu w Armored Warfare.

scr1

PELE (z ang. Penetrator with Enhanced Lateral Effect/Lateral Efficiency) to nowoczesna wersja pocisków przeciwpancernych AP-HE z wybuchowym ładunkiem, których zadaniem, po penetracji pancerza, jest spowodowanie jak największych zniszczeń wewnętrznych. Jednak w pociskach PELE nie stosuje się potencjalnie niebezpiecznych materiałów wybuchowych, ale sama amunicja jest pociskiem podkalibrowym składającym się z dwóch warstw. Bardzo twarda warstwa zewnętrzna pozwala spenetrować cel, a warstwa wewnętrzna jest wykonana z miękkiego metalu.

Więc gdy taki pocisk dotrze do celu, początkowo zachowuje się jak każdy pocisk podkalibrowy, ale w przeciwieństwie do standardowego pręta penetracyjnego, jego wewnętrzna miękka część po trafieniu ulega kompresji, natomiast warstwa zewnętrzna jest pchana w przód i standardowo penetruje pancerz. Skompresowana część wewnętrzna następnie ulega rozszczepieniu i rozbija pancerz oraz część warstwy zewnętrznej samego pocisku na wiele fragmentów, rozsiewając odłamki wewnątrz trafionego celu.

W porównaniu z pociskami HE i ich wariantami PELE jest pociskiem nieaktywnym i przez to jest znacznie bezpieczniejszy w użyciu. Jest to również jego wada, jednak o ile pocisk nie trafi w coś twardego, np. pancerz, to odłamki nie powstają (nie ma się co rozpadać i ciśnienie jest zbyt małe), co oznacza, że pocisk nie jest użyteczny przeciwko miękkim osłonom.

scr2

Amunicja ta jest bardzo destruktywna względem lekkich pancerzy oraz stanowi doskonałe wyposażenie dla małokalibrowych działek automatycznych. Pierwsze pociski PELE pojawiły się pod koniec lat 90., a aktualnie wiele firm oferuje je w kalibrach dostosowanych do działek automatycznych, jednak istnieją również pociski PELE w kalibrze czołgowym (105 mm, 120 mm i 125 mm). W kalibrach czołgowych pociski PELE zapewniają dużą celność i są bardzo skuteczne przeciwko celom lżej opancerzonym oraz budynkom zajmowanym przez snajperów (w określoną ścianę można oddać precyzyjny strzał bez niszczenia całego budynku pociskiem HE). Z drugiej strony czołgowe pociski PELE nie zapewniają takiego poziomu penetracji jako nowoczesne pociski APFSDS.

Skupmy się teraz na tym, jak pociski PELE działają w grze.

Dostępne są dwa rodzaje pocisków PELE:

  • PELE w kalibrze działka automatycznego (używane w VBL i Marder 2)
  • Pełnokalibrowe PELE (używane w niszczycielu czołgów 10. poziomu Wilk XC-8)

Pociski PELE w kalibrze działka automatycznego pod względem mechaniki działają jak pociski HE ze zwiększonym poziomem penetracji. Jednak ich działanie nie skupia się tylko na samych możliwościach penetracyjnych (co wydarza się relatywnie rzadko), ale i na zniszczeniach powodowanych przez trafienia bez penetracji. Pociski te nie powodują potężnych zniszczeń modułów wewnętrznych, ale zapewniają celny ostrzał większości lekko opancerzonych celów. Przyjmuje się, że jest to amunicja uniwersalna.

scr3

Pełnokalibrowe pociski PELE dla pojazdu Wilk działają inaczej. Pod względem mechaniki jest to amunicja kinetyczna, która po penetracji tworzy duży stożek (60 stopni), w którym dochodzi do zniszczeń i obrażeń wewnętrznych modułów i załogi. Amunicja ta nie jest normalizowana i rykoszetuje przy kącie 75 stopni i większym. Jest to nowa mechanika i aktualnie działa zgodnie z przewidywaniami, w przeciwieństwie do pocisków PELE z wersji starszych od 0.30, które mechanicznie stanowiły pociski HESH i ich działanie było znacząco przesadzone.

scr4

Pociski PELE używane w pojeździe Wilk najlepiej sprawdzają się przeciwko podatnym na ostrzał elementom pojazdów. Im cieńszy pancerz, tym większe zniszczenia spowoduje pocisk PELE. Doskonałymi celami dla tych pocisków są magazyny amunicji, silnik i przedział załogi, natomiast ostrzał przedniego pancerza w czołgu podstawowym nie zapewni już oczekiwanych zniszczeń.

Mamy nadzieję, że te informacje będą dla Was użyteczne i, jak zawsze:

Do zobaczenia na polu bitwy!

ź: AW
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...