hello
Obchody noworoczne już się zakończyły – nawet w Rosji. Wracamy więc do ciężkiej pracy i mamy dla Was dużo nowych rzeczy, które dodamy do Armored Warfare w 2020 roku. W pierwszym kwartale będziemy chcieli rozpocząć kolejny azjatycki sezon Spirithaven, a dziś pokażemy Wam pierwszy progresywny pojazd, który będzie dostępny w tym sezonie – Type 16 Maneuver Combat Vehicle.
Type 16 MCV to japoński niszczyciel czołgów produkowany przez Mitsubishi Heavy Industries i przeznaczony dla japońskich wojsk samoobrony naziemnej (JGSDF). Japonia jest krajem górzystym, w którym tradycyjne czołgi podstawowe radzą sobie marnie. Ten lekki (masa poniżej 30 ton) niszczyciel czołgów jest wyposażony w uzbrojenie pełnowymiarowego czołgu, więc jest doskonałym pojazdem do ochrony Japonii przed atakami pancernymi. Czołgi podstawowe to takie tępe młoty bojowe, tu mamy do czynienia raczej ze skalpelem, który może neutralizować zagrożenia z chirurgiczną precyzją dzięki najnowocześniejszej elektronice, z której Japonia jest znana na całym świecie.
W Armored Warfare Type 16 MCV będzie progresywnym niszczycielem czołgów 7. poziomu dostępnym u nowego dilera, którego dodamy w wersji 0.32. Będzie to gałąź Amerykański Sen amerykańskich pojazdów – Type 16 wraz ze swoja gałęzią będzie można odblokować z poziomu istniejących maszyn, w tym wypadku z niszczyciela czołgów TUA (Francine De Laroche) lub czołgu podstawowego Typ 90-II (Zhang Feng).
Na pierwszy rzut oka Type 16 jest porównywalny z pojazdem Centauro wyposażonym w działo 105 mm – koncepcja jest dokładnie taka sama: lekki pojazd kołowy wsparcia ogniowego z działem gwintowanym 105 mm, choć uzbrojenie pojazdów nieznacznie się różni. I dokładnie tak jest i w naszym przypadku – jest to lekki, 8-kołowy pojazd opancerzony.
W grze będzie on ważyć 26 ton, a dzięki silnikowi Mitsubishi o mocy 570 KM Type 16 będzie mobilnością i możliwościami bardzo zbliżony do Centauro. Podobnie jest w przypadku opancerzenia – przedni pancerz zabezpieczy co najwyżej przed działami automatycznymi 30 mm, boki pojazdu będą jeszcze bardziej delikatne. Na bazie tych informacji można wysnuć logiczny wniosek, że ten pojazd pod żadnym pozorem nie powinien brać udziału w bezpośredniej walce.
Interesująco zaczyna się robić, kiedy przyjrzymy się jego sile ognia i zdolnościom specjalnym. Type 16 MCV będzie uzbrojony w działo gwintowane Japanese Steelworks 105 mm, którego sprawność jest porównywalna ze słynnym standardowym działem gwintowanym NATO 105 mm L7. To ręcznie ładowane działo może strzelać dowolnymi pociskami, np. APFSDS, HEAT, HESH i nawet kierowanymi pociskami rakietowymi LAHAT HEAT-MP. Znaczna penetracja (do 650 mm w przypadku zmodyfikowanych pocisków APFSDS) i duże obrażenia (czas przeładowania – 4 sekundy) czyni z tego pojazdu doskonałego drugoliniowego niszczyciela czołgów.
Jednak prawdziwa moc tego pojazdu leży w jego wygodzie obsługi, czy raczej – w łatwości trafiania celów. Na początek: działo jest niezwykle celne podczas poruszania się pojazdu i zapewnia duże wartości elewacji i depresji (-6/+15 stopni). Ale to nie wszystko. Pojazd jest wyposażony w niezwykły mechanizm – ulepszony komputer balistyczny, który wspomaga celowanie w trybie automatycznym i ręcznym.
W trybie automatycznym standardowe oznaczanie celów prawym przyciskiem myszy spowoduje automatyczne wycelowanie działa w środek celu i utrzymanie ustawienia działa na tym punkcie. Ponadto funkcja automatycznego celowania będzie „wyprzedzać” cel, np. jeśli cel porusza się od prawej do lewej z punktu widzenia działonowego, to działo będzie celować przed celem, więc po naciśnięciu spustu pocisk będzie leciał do miejsca, gdzie cel się znajdzie w momencie trafienia.
W trybie ręcznym, gdy gracz steruje działem, widoczny będzie znacznik wskazujący miejsce, w które należy celować, aby trafić cel poruszający się z aktualna trajektorią.
Funkcja ta nie jest zbyt użyteczna przy małych odległościach, jednak przy dużych dystansach bardzo ułatwia ona celowanie i zdejmowanie przeciwników przez Type 16. Ponadto sam pojazd jest trudny do zauważenia (współczynnik kamuflażu 32%) i wyposażony w doskonałą optykę (zasięg widzenia 410 m), którą można rozbudować o termowizor.
Ogólnie jest to wyśmienity snajper, który dzięki nowoczesnej elektronice może zdziałać cuda, i idealny pojazd początkowy dla zróżnicowanej gałęzi progresywnej. Co ciekawe – pojazd Type 16 MCV nie został przez nas wybrany przypadkowo, ale na podstawie opinii od Was, które zbieraliśmy w roku 2019. Okazało się wtedy, że to właśnie ten pojazd przoduje w waszych sugestiach.
Mamy nadzieję, że Wam się spodoba.