PanzerNews - Armored Warfare: ZTQ-15

Armored Warfare: ZTQ-15

Dzisiaj chcemy opowiedzieć Wam trochę więcej o drugim pojeździe premium, który wjedzie do gry w aktualizacji 0.33, czyli o chińskim czołgu lekkim ZTQ-15. ZTQ-15 jest również (a może nawet bardziej) znany jako Typ 15. Nazwa ZTQ-15 stanowi oznaczenie fabryczne, ale ponieważ w grze mamy już inny pojazd o podobnej nazwie (japoński niszczyciel czołgów Typ 16), postanowiliśmy używać nazwy ZTQ i uniknąć nieporozumień.

[caption id="" align="aligncenter" width="1560"]scr1 ZTQ-15, model do walki[/caption]

Pojazd ten jest mocno powiązany z czołgiem lekkim VT-5. Chińczycy zawsze chętnie korzystali z tej klasy pojazdów, ponieważ standardowe czołgi podstawowe nie radzą sobie w górzysto-bagiennych obszarach kraju. Według dostępnych (choć skąpych) źródeł po roku 2000 Chiny rozpisały konkurs na opracowanie czołgu lekkiego, w którym zgłoszono co najmniej dwa pojazdy. Zwycięzcą został ZTQ-15, który jest przeznaczony do zastosowania w kraju, a drugim zgłoszonym projektem był czołg lekki VT-5, który stał się modelem eksportowym.

[caption id="" align="aligncenter" width="1600"]scr2 ZTQ-15, model do parad[/caption]

Z tego też względu pojazdy te są do siebie bardzo podobne. Oba modele są dość mobilne, wyposażone w stosunkowo cienki pancerz i uzbrojone w działo gwintowane 105 mm, które z powodzeniem wystarcza do starć, w których nie biorą udziału czołgi podstawowe. Czołgi te nie są przeznaczone do walki z czołgami podstawowymi, a głównie do wsparcia piechoty w trudnym terenie. Zgodnie z sugestią w nazwie ZTQ-15 pojazd ten został przyjęty na wyposażenie armii w okolicach lat 2015-2016, a pierwszy raz zaprezentowano go publicznie na paradzie wojskowej w roku 2018. Istnieje kilka wariantów tego pojazdu i nie do końca wiadomo, ile egzemplarzy zjechało z taśmy montażowej, ale szacuje się, że ok. 100.

W Armored Warfare ZTQ-15 będzie czołgiem lekkim premium na 9. poziomie czyli drugim tego typu pojazdem na tym poziomie, w tej klasie i tego pochodzenia obok starszej wersji czołgu lekkiego premium VT-5. Oczywistym jest, że każdy potencjalny nabywca będzie porównywał oba te pojazdy, co ma szczególne znaczenie w kontekście zmian rozgrywki nadchodzących w wersji 0.33.

scr3

Pochodzenie obu tych pojazdów jest takie samo, więc nic dziwnego, że tak jak w rzeczywistości są one praktycznie identyczne. Oba są względnie mobilnymi platformami wyposażonymi w odpowiednie dla tej klasy opancerzenie i działo gwintowane 105 mm, niemniej między pojazdami tymi są pewne różnice.

Model ZTQ-15 dysponuje nieznacznie lepszym pancerzem, a VT-5 jest odrobinę bardziej mobilny. Przód wieży i kadłuba są zabezpieczone zestawem ERA (ulepszonym w wersji 0.33), co zwiększa szanse przetrwania czołgu na polu bitwy. Boki pojazdu nie są chronione w ten sposób i ostrzał z dowolnej broni mocniejszej niż najlżejsze działa automatyczne może zakończyć się źle. ZTQ-15 jest wyposażony w twardy SOA i dysponuje sporą liczbą punktów życia, więc jak na czołg lekki jest to dość twardy zawodnik.

scr4

Pojazd ten cechuje się również wysoką mobilnością dzięki niskiej wadze wynoszącej 33 tony i 883-konnemu silnikowi Diesla. W pełni rozwinięta wersja tego pojazdu będzie osiągała prędkość do 85 km/godz. i będzie oferować dobre przyspieszenie, choć nie tak dobre jak model VT-5, który przyspiesza o ok. 10 procent żwawiej w porównaniu do chińskich czołgów lekkich na poziomie 9. Jednak w przeciwieństwie do VT-5, pojazd ten będzie wyposażony w aktywne zawieszenie pozwalające pochylać kadłub, co przekłada się na lepsze możliwości krycia się i celowania.

scr5

Ponadto zapewnia to wartości elewacji i depresji działa na poziomie +18/-8 stopni. Czołg jest wyposażony w automatycznie ładowane działo gwintowane 105 mm podobne do broni montowanej w modelu VT-5, pozwalające na używanie PPK wystrzeliwanych z działa. Model ZTQ-15 jest czołgiem oficjalnie przyjętym przez chińskie wojsko, więc może korzystać z wielu rodzajów nowoczesnej amunicji zapewniającej lepszą penetrację i większe zniszczenia. Pojazd będzie również zapewniał dobry zasięg widzenia (455 m) i przyzwoitą wartość kamuflażu (26 procent).

Podsumowując: czołg lekki ZTQ-15 będzie doskonałą alternatywą dla VT-5 zapewniającą niepowtarzalny styl rozgrywki dzięki nieszablonowemu układowi pancerza i regulowanemu zawieszeniu. Będzie to idealny czołg dla graczy preferujących dynamiczną rozgrywkę, polowanie na wrogie wozy bojowe, flankowanie czołgów podstawowych i ostrzeliwanie cienkich części pancerza wrogów.

scr6

Przy odrobinie szczęścia uda Wam się zdobyć ten pojazd podczas zbliżającego się wydarzenia urodzinowego. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba!

ź: AW
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...