PanzerNews - jak grać efektywnie w czołgi, cz.I

jak grać efektywnie w czołgi, cz.I

W gry free to play grał z nas chyba każdy (przecież gramy w World of Tanks!), a przy instalacji takiej gry zawsze zadajemy sobie pytanie: „w jaką część gry faktycznie mogę grać za darmo?”.

Odpowiedź często nie jest taka prosta, bo istnieje wiele modeli gier F2P, przykładowo:

  1. Gry oferujące płatne korzyści, które zapewniają przewagę w rozgrywce nad innymi graczami.
  2. Gry dostępne za darmo, w których gracze stopniowo odblokowują wyższe poziomy rozgrywki, osiągalne szybciej dzięki subskrypcjom lub wszelkiego rodzaju doładowaniom.
  3. Gry od początku dostępne w całości dla wszystkich graczy, w których płatne są jedynie elementy wyglądu.

World of Tanks należy do drugiej kategorii. Osiągnięcie dalszych etapów gry (poziom VIII i wyżej) można wprawdzie osiągnąć grając wyłącznie za darmo, lecz szybkość tego procesu zazwyczaj uznawana jest za „wygodną”, gdy posiadamy konto Premium. Zwiększa ono zdobywane doświadczenie i kredyty o 50%, czyli możemy uznać, że ta wartość wyznacza „wygodny” standard rozgrywki w World of Tanks – wtedy graczom nie powinno niczego brakować na każdym etapie gry.

Ale w praktyce ten standard można osiągnąć także na mnóstwo innych sposobów; każdego tygodnia wprowadzamy dla Was nowe oferty specjalne i wydarzenia, a w grze do dyspozycji macie przeróżne mnożniki kredytów i doświadczenia, misje, rezerwy osobiste i wiele innych. Poznanie tych wszystkich modyfikatorów i umiejętne wykorzystanie ich na swoją korzyść jest niemal grą samą w sobie.

Konto premium i rezerwy osobiste

Prawda jest taka, że każdy chciałby grać, kiedy ma na to ochotę, lecz ogranicza nas szkoła, egzaminy, praca, wyjazdy i wiele innych obowiązków. Gdy znaczną większość tygodnia musimy spędzić z dala od naszych ulubionych gier, to czasem wykupienie konta premium nie jest do końca efektywne. Wtedy wielu z Was na pewno głowi się nad dylematem: „Gram tyle i tyle godzin w tygodniu, czy lepiej mi używać konto premium, czy może wystarczą mi rezerwy osobiste i bonusy ze specjalnych wydarzeń?”. Najczęstszym wyborem wśród graczy jest zakup  30 dni konta premium, co kosztuje 2 500. Porównamy tę opcję z pakietem "Skrzynia wojenna", która kosztuje tyle samo. Możecie go znaleźć w zakładce Sklep → Obsługa → Rezerwy osobiste → Pakiety → Pokaż wszystkie pakiety.

30 dni konta premium

Spośród dostępnych pakietów konta Premium najczęściej wybieranym jest ten 30-dniowy, gdyż to najtańszy z trzech pakietów o najlepszym stosunku złoto/dzień.

Czas konta premium Koszt w złocie Koszt w złocie za dzień
360 dni 24 000 66,7
180 dni 13 500 75
30 dni 2500 83,3
7 dni 1250 178,6
3 dni 650 216,7
1 dzień 250 250

Pakiet "Skrzynia wojenna"

W sklepie w grze jednym ze stale dostępnych pakietów jest "Skrzynia wojenna", która zawiera po 15 rezerw osobistych zwiększających zdobywane doświadczenie i kredyty o 50% przez jedną godzinę. Choć rezerwy zwiększające PD załogi są bardzo cenne (wartością odpowiadają pakietowi "Rezerwy załogi", który kosztuje 1 300!), skupmy się jedynie na rezerwach imitującym działanie konta premium.

Największą różnicą między kontem premium i rezerwami osobistymi jest to, że rezerwy zdobywane są przede wszystkim w misjach w grze i podczas specjalnych wydarzeń, a konto premium najczęściej kupowane jest za złoto. Dlatego niełatwo jest porównać ich wartość. Ale mimo tego możemy oszacować, że jeśli gramy w World of Tanks mniej niż ~15–20 godzin miesięcznie, to rezerwy osobiste są dla nas lepszym wyborem. W czasie trwania rezerw osobistych możemy dać z siebie wszystko, by zdobyć jak najwięcej PD i kredytów. Każdy miesiąc poprzedzany jest zwiastunem, w którym zapowiadamy wszystkie oferty specjalne, jakie odbędą się w przyszłym miesiącu. Sprawdzajcie nasz portal, by zdobywać rezerwy osobiste i wykorzystywać inne bonusy niczym prawdziwi pancerni przedsiębiorcy!

Jak radzić sobie z doświadczeniem

Zdobywanie doświadczenia i pięcie się w górę drzewa technologicznego jest tylko kwestią czasu. Prędkość, z jaką zdobywamy doświadczenie, dopiero nabiera znaczenia wtedy, gdy kupujemy nowy, nieulepszony czołg, a w nim zasiada niewyszkolona załoga.

Taki czołg nie tylko trudniej sobie radzi w bitwach, ale też słabiej zarabia kredyty. Dlatego zalecamy zachowywać rezerwy osobiste do PD oraz wolne PD, by użyć je do jak najszybszego ulepszenia tych pojazdów do pełnego potencjału bojowego.

Jeśli chcecie użyć rezerwy osobiste, dobrym pomysłem jest granie dwoma lub trzema liniami technologicznymi, by od razu ruszać do bitwy kolejnym czołgiem, gdy zostaniecie zniszczeni przed końcem bitwy. Jeśli lubicie zagrać w czołgi godzinę lub dwie wieczorami, wtedy takie krótkie sesje z rezerwami osobistymi mogą być bardzo efektywne.

Pamiętajcie również, że za zadawanie uszkodzeń pojazdom wyższego poziomu od Waszego jesteście nagradzani większą liczbą punktów doświadczenia. Jest to użyteczne zwłaszcza dla szybkich czołgów lekkich i średnich, którymi możecie dosięgnąć słabych punktów wroga. Wysoka wartość penetracji niszczycieli czołgów także pozwala na przebicie lepiej opancerzonych czołgów wroga.

...a w następnej części porozmawiamy o kredytach

Skuteczne zarabianie i zarządzanie kredytami to temat-rzeka, dlatego opowiemy o tym w drugiej części tego artykułu.

Porozmawiamy między innymi o tym, które czołgi standardowe poziomów V i VI najlepiej zdobywają kredyty, albo dlaczego rezerwy osobiste zwiększające zdobywane kredyty są najskuteczniejsze na czołgach premium!

Póki co to wszystko, Dowódcy, ruszajcie do boju i grajcie z głową!

Sekcja komentarzy
Loading comment form ...