PanzerNews - jak grać efektywnie w czołgi, cz.II

jak grać efektywnie w czołgi, cz.II

Witamy w drugiej części poradnika Jak grać efektywnie w czołgi. W pierwszej części omówiliśmy krótko, w jakim tempie można robić postępy w grach typu free to play, co w przypadku World of Tanks uzależnione jest od punktów doświadczenia. Osiągnięcie X poziomu to jedynie kwestia czasu.

Kredyty to już trochę inna sprawa. Większość wydatków związana jest z eksploatacją pojazdów: naprawa uszkodzeń, szkolenie załogi, zakup amunicji, materiałów eksploatacyjnych, kamuflażu i inne. Poza stałymi kosztami musimy też kupować nowe czołgi i wyposażenie, co jest dużym wydatkiem. Najbardziej to można odczuć, gdy zaczynamy grę na poziomach VIII–X, gdzie zdobywanie kredytów staje się już trudniejsze.

Ten cenny surowiec wymaga większej uwagi i rozmyślnego zarządzania, o czym sobie opowiemy w tym poradniku.

Za co zdobywamy kredyty

Wielu z Was na pewno już wie, jakie zachowania w bitwie przekładają się na dochody w kredytach, ale przypomnijmy sobie najważniejsze z nich:
Zdobywane podczas bitwy: Zdobywane po bitwie:
 1. Dołączenie do bitwy (stała wartość zależna od poziomu pojazdu).
 2. Wykrywanie czołgów wroga
 3. Zadawanie uszkodzeń pojazdom wroga. Dotyczy to także uszkodzeń zadawanych w asyście.
 4. Udane zajęcie bazy (należy zdobyć przynajmniej jeden punkt)
 1. Zwiększona ilość kredytów przyznawanych za dołączenie do bitwy za zwyciężenie bitwy.
 2. Współczynnik zdobywanych kredytów na danym czołgu.
Szczegółowe informacje możecie znaleźć na naszej wikipedii (w języku angielskim).

Naszym głównym źródłem dochodów jest zadawanie uszkodzeń pojazdom wroga. Pamiętajcie, że kredyty dzielone są między graczami, którzy wykrywają cele, a graczami, którzy zadają im uszkodzenia.

Ważnym źródłem zarobków jest asysta, ponieważ zarobek dzielony jest między strzelających do celu i tego, kto umożliwił ostrzał celu, podświetlając go, unieruchamiając lub ogłuszając. Dlatego nawet, jeśli nie macie większych szans na przebicie pancerza przeciwnika możecie skupić się na wykrywaniu lub unieruchamianiu wrogich czołgów.

Pełnienie swojej roli nie tylko jest ważne, by zapewnić swojej drużynie zwycięstwo, ale także po to, by zdobywać jak najwięcej kredytów. Przykładowo, czołgi ciężkie i inne opancerzone pojazdy z mniejszym zasięgiem widzenia zarobią najmniej, jeśli będą trzymać się z dala od linii frontu. Nie dość, że nie wyrządzą dużo uszkodzeń, to też nie wykryją żadnych przeciwników.

Oczywiście kredyty można zdobywać także dzięki misjom i różnym wydarzeniom w grze. Rezerwy zwiększające zdobywane kredyty są najcenniejsze, dlatego zawsze korzystajcie z okazji, by zdobywać je w misjach. Używajcie je w połączeniu z innymi promocjami i grając czołgami, które używacie do zarabiania kredytów (zwłaszcza dotyczy to czołgów premium).

Zarabianie to jedno, ale ważne jest także oszczędzanie na wydatkach. Chyba nie trzeba wspominać, że korzystając z materiałów eksploatacyjnych i amunicji premium zawsze wyjdziemy na minus – nie ma tutaj mowy o zarabianiu. Poczekajcie na promocję, by kupić materiały eksploatacyjne na zapas.

 

Które pojazdy zarabiają najlepiej?

Jak już wspominaliśmy, gra na poziomach VIII–X staje się bardziej kosztowna, dlatego wielu graczy decyduje się na grę poziomami V–VII, by zarabiać kredyty. Współczynnik zdobywanych kredytów jest dla nich korzystniejszy, także biorąc pod uwagę stosunek zadawanych uszkodzeń i niższe koszty eksploatacji.

Istnieje wiele stron, które gromadzą statystyki z World of Tanks. Przykładowo na stronach takich jak Noobmeter lub WoTcharts możemy zobaczyć, jak sprawdzają się pojazdy na poszczególnych poziomach. Pamiętajcie jednak, że największe zarobki przyniosą Wam czołgi, którymi gracie najlepiej. Im sprawniej walczycie danym czołgiem, tym więcej kredytów możecie zdobyć w bitwie.

Oto pojazdy standardowe, które są najpopularniejsze wśród graczy (na podstawie liczby bitew). Dla przykładu wybierzemy po dwa czołgi ciężkie, czołgi średnie, niszczyciele czołgów i jeden czołg lekki:

 • Poziom V: KV-1, T1 Heavy Tank, Pz.Kpfw. IV Ausf. H, T-34, AMX ELC bis, T67, StuG III Ausf. G
 • Poziom VI: KV-85, VK 36.01 (H), Cromwell, T-34-85, M18 Hellcat, SU-100, AMX 12 t
 • Poziom VII: T29, Tiger I, T-43, Panther, Jagdpanther, T25/2, AMX 13 75

Czołgi poziomów V–VII dobrze służą do zarabiania kredytów również dlatego, bo na tych poziomach wciąż stosunkowo łatwo jest przebijać pancerz wroga używając jedynie amunicji standardowej. Więcej trafień z przebiciem oznacza więcej zadanych uszkodzeń, za co dostajemy więcej kredytów. Z każdym poziomem pociski są coraz droższe, a na poziomie VIII zaczynamy walczyć przeciwko pojazdom poziomów IX i X, których przebicie staję się bardziej miłym zaskoczeniem, niż normą.

Grając niszczycielami czołgów czy działami samobieżnymi teoretycznie mamy większą szansę, że wyjdziemy z bitwy bez szwanku, co pozwoli uniknąć kosztów napraw. Z drugiej strony, choć powolne, mocno opancerzone czołgi ciężkie mogą mieć duży wpływ na losy bitwy to nie zawsze są najlepszym wyborem przy zarabianiu kredytów:

 1. Szybsze czołgi łatwiej mogą okrążyć wroga i wstrzelić się w słabe punkty. W połączeniu z dobrą celnością i wysoką wartością penetracji możecie z łatwością zadawać dużo uszkodzeń. Ponadto bardziej mobilne czołgi mogą szybciej dopaść wroga i naliczyć więcej uszkodzeń, gdy Wasza drużyna zacznie zwyciężać. Z drugiej strony te pojazdy wymagają większej uwagi i planowania, gdyż łatwiej można je zniszczyć.
 2. Powolne czołgi nie mogą dyktować warunków bitwy; szybsze czołgi z większym zasięgiem widzenia i lepszym kamuflażem mogą spokojnie przycelować, oddać pierwszy strzał i ukryć się, zanim zdołacie zareagować. Ale pamiętajcie, że każdy nieoddany strzał to chybiony strzał, dlatego korzystajcie z każdej okazji, by strzelić do przeciwnika.
 3. Otrzymywanie uszkodzeń nie jest nagradzane kredytami. Choć ściąganie na siebie ognia przeciwnika pomaga Waszej drużynie w zwycięstwie, nie przekłada się to bezpośrednio na zarobki. Poza tym czołgi ciężkie są celem priorytetowym dla artylerii.
 4. Amunicja wyższego kalibru jest droższa od mniejszych pocisków, które za niższą cenę mogą wyrządzić więcej uszkodzeń. Każdy chybiony pocisk wyższego kalibru nosi ze sobą większy koszt.

Przyjrzyjmy się wartości penetracji oraz cenom pocisków, a dokładniej liczbie kredytów, jaką musimy zapłacić za każdy punkt uszkodzeń (koszt jednego pocisku standardowego / punkty uszkodzeń):

Poziom V Penetracja Koszt/PU Poziom VI Penetracja Koszt/PU Poziom VII Penetracja Koszt/PU
KV-1 120 0,68 (109/160) KV-85 175 2,62 (1025/390) T29 198 3,13 (1000/320)
T1 Heavy tank 128 0,83 (96/115) VK 36.01 (H) 145 1,15 (252/220) Tiger I 203 1,05 (252/240)
Pz.Kpfw. IV H 110 0,64 (70/110) Cromwell 145 0,74 (100/135) T-43 144 0,97 (175/180)
T-34 125 0,70 (80/115) T-34-85 144 0,97 (175/180) Panther 198 0,81 (109/135)
Stug III G 150 0,81 (109/135) M18 Hellcat 160 1,06 (255/240) Jagdpanther 200 2,63 (1030/320)
T67 128 0,83 (96/115) SU-100 175 2,63 (1025/390) T25/2 170 1,06 (255/240)
AMX ELC bis 120 1,06 (255/240) AMX 12 t 144 0,81 (109/135)  AMX 13 75 144 0,81 (109/135)

Dopiero od poziomu VI zaczynają być zauważalne znaczne różnice w kosztach pocisków. Pojazdy z pociskami zarówno o największych uszkodzeniach alfa, jak i penetracji kosztują znacznie więcej od innych. Przy wyborze maszyny do zarabiania kredytów zwróćcie uwagę na celność, wartość penetracji, oraz na stosunek kosztu pocisku do uszkodzeń, jakie zadaje.

Podsumowanie

Jak widzicie, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów gry, by zapewnić sobie jak największe korzyści. Oto podsumowanie wskazówek, którymi warto się kierować:

 1. Wybierzcie pojazd lub kilka pojazdów na poziomach V–VII, które spisują się najlepiej w bitwach. Powinny się charakteryzować dobrą mobilnością, zasięgiem widzenia, celnością, niskim kosztem eksploatacji oraz posiadać pociski o dużej wartości penetracji.
 2. Wyszkolcie ich załogi i w pełni wyposażcie.
 3. Skupcie się na zadawaniu uszkodzeń pojazdom wroga. Gdy nie możecie przebić ich pancerza, uszkadzajcie ich gąsienice i wykrywajcie je dla sojuszników.
 4. Starajcie sie wypełniać misje w grze i korzystajcie z promocji, by zdobywać rezerwy osobiste zwiększające zdobywane kredyty.

To wszystko na dzisiaj. Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego w tym poradniku. Życzymy Wam góry kredytów i widzimy się następnym razem!

  Do boju!
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...