PanzerNews - odyseja Pantery „Bretania”

odyseja Pantery „Bretania”

Po raz kolejny staliśmy się dumnymi sponsorami „największej wystawy ruchomych pancerzy” na Tankfeście 2019. W ubiegłym roku połączyliśmy siły z Musée des blindés, francuskim muzeum w Saumur, by pokazać wam staruszka B1. Dzięki ich pomocy teraz nadeszła pora na wielkiego kota: Panther... A teraz dowiecie się wszystkiego o „Bretanii”.

Oddział Besniera

W sierpniu 1944 roku francuskie miasteczko Châteaubriant zostaje wyzwolone przez żołnierzy amerykańskich. Porucznik kawalerii w rezerwie, a jednocześnie żołnierz ruchu oporu Guy Besnier sformował grupę zwiadu dla F.F.I. (Forces Françaises de l'Intérieur – organizacji jednoczącej wszystkie frakcje ruchu oporu). Później jednostka przekształci się w 1. Mobilną Grupę Zwiadowczą. Jej misja jest prosta: strzeżenie magazynów opuszczonych przez żołnierzy niemieckich. Pod koniec sierpnia oddział Besniera wyrusza na południe i przekracza Loarę, by zrobić rozeznanie pozycji nieprzyjaciela.

Dwa miesiące później Niemcy nadal stawiają opór, a oddział Bresniera toczy walki z oddziałami niemieckimi w okolicach Saint-Michel-Chef-Chef (tak, to prawdziwa nazwa). Wykorzystanie dwóch Panhardów 178 oraz moździerzy pozwoliło żołnierzom francuskim na wycofanie się, a za swoją postawę w bitwie Besnier otrzymuje promocję na stopień kapitana.

Pogłoski o panterach

Później tego samego miesiąca więcej ochotników pochodzących z Dolnej Normandii dołącza do oddziału Besniera. Mobilna Grupa Zwiadowcza liczy teraz 183 ludzi, a kapitan Besnier dowiaduje się od swoich nowych rekrutów, że w Normandii znajduje się nadal wiele czołgów (w tym czołgi Panther). Zainteresowany tą informacją prosi o zezwolenie na przeprowadzenie szybkiego zwiadu w tym regionie.

Udaje im się ostatecznie dotrzeć do Normandii, gdzie rozpoczynają prace nad 15 pojazdami pancernymi odzyskanymi z pól bitew. Jest to trudne i czasami drastyczne zadanie, gdyż niektóre z nich nadal kryją w sobie ciała swoich byłych załóg. Besnierowi i jego ludziom udaje się ostatecznie odzyskać Tigera, 2 czołgi Panther (A i G), 11 pojazdów Panzer IV, jednego Jagdpanzer IV oraz dwa działa szturmowe Sturmgeschütz III.

Od mobilnej grupy zwiadowczej do samodzielnego oddziału czołgów

Jest marzec 1945 i mobilna grupa zwiadowcza zostaje przemianowana na samodzielny oddział czołgów Besniera. Jest to bardzo specjalna jednostka, stacjonująca w Machecoul w regionie Loire-Atlantique. Tym razem chodzi nie o walkę, ale o szkolenie: ludzie Besniera szkolą teraz następną generację francuskich czołgistów.

W międzyczasie czołgi oddziału zostają przemalowane. Francuzi przyjmują niemieckie czołgi jako swoje, malując na nich niebiesko-biało-czerwone emblematy, krzyż lotaryński oraz nadają im nazwy francuskich regionów i prowincji. Panther A zostaje przemianowany na Bretagne, a jego kuzyn G otrzymuje nazwę Dauphiné.

W miesiąc po zakończeniu wojny w Europie czołgi zostają wysłane do Niemiec. Dzisiaj, mimo że Bretagne nigdy nie oddał strzału w walce po stronie Francuzów, nie ma cienia wątpliwości, że jego historia jest wyjątkowa i fascynująca.

Zobaczcie sami tą niesamowitą bestię wojenną na Tankfeście.

Sekcja komentarzy
Loading comment form ...