PanzerNews - Piaskownica 2021: wypróbujcie zmodyfikowane pociski OB!

Piaskownica 2021: wypróbujcie zmodyfikowane pociski OB!

Jakiś czas temu zapowiedzieliśmy serię testów w Piaskownicy, które dotyczyć będą zmian wpływających na całą grę, a także na wszystkich dowódców.

edit: Właśnie trwają testy serwera piaskownicy na Twitch u Chudego! edit2: stream offline

Razem zdecydujemy o bardzo istotnych zmianach, które zasadniczo wpłyną na World of Tanks i dalszy rozwój tej gry.

Pierwszy test zaczyna się dziś i będzie trwał do 15 lutego. Głównym celem będzie sprawdzenie przeprojektowanej mechaniki zadawania uszkodzeń pociskami OB. Zachęcamy Was, by włożyć hełm testera i samemu zobaczyć, czy łatwiej jest przeżyć spotkanie z pociskiem OB, grając ciężko opancerzonym pojazdem i czy te pociski stały się skuteczniejsze przy średnim i małym kalibrze. Grajcie różnymi pojazdami, wypełnijcie ankietę i podzielcie się swoja opinią! Aby wyrazić naszą wdzięczność, wszyscy aktywni gracze uczestniczący w teście otrzymają cenne nagrody za poświęcony czas i wysiłek.

Piaskownica: Test rebalansu pocisków OB

Od 8 lutego, 14:00 CET do 15 lutego, 10:00 CET (UTC+1)

Poprzednie testy pocisków OB

Poprzednie testy pocisków OB w Piaskownicy okazały się bardzo pomocne. Uwidoczniły one znaczenie pocisków OB i wskazały nam kierunek dalszych zmian dla tego typu pocisków. Wyniki ankiety, opinie i statystyki dostarczyły nam niezbędnych informacji dotyczących zmian mechaniki zadawania uszkodzeń przez pociski OB. Testy jasno pokazały także, że sugerowane zmiany nie spełniły Waszych oczekiwań, szczególnie, jeśli mowa o tych z Was, którzy często używali pocisków OB i grali pojazdami wyposażonymi w haubice.

Dziś zapraszamy Was do przetestowania uaktualnionych pocisków OB i zadecydowania, czy usatysfakcjonują one w takiej formie społeczność WoT. Zwróćcie uwagę, że w tej wersji pociski OB mogą przebić pancerz, ale zmieniły się uszkodzenia od niepenetrujących trafień. Prosimy Was o ocenę i przyjrzenie się temu z kilku punków widzenia, wypełnienie ankiety i podzielenie się opinią.

Naszym głównym celem jest zachowanie cech pocisków OB, za które najbardziej je lubimy:

 • Dostarczanie ciekawej i ekscytującej rozgrywki
 • Łatwość w użyciu
 • Wysokie prawdopodobieństwo spowodowania uszkodzeń

Jednak, z drugiej strony, pragniemy poprawić działanie pocisków OB w następujących niekorzystnych sytuacjach:

 • Zadawanie wysokich uszkodzeń z bliskiej odległości dobrze opancerzonym pojazdom, niezależnie od tego, jaka część oberwała.
 • Brak zainteresowania pociskami OB dla dział małego i średniego kalibru.
 • Inne frustrujące cechy obecnej mechaniki. Na przykład, w sytuacji, gdy przeciwnik podpala Wasz silnik po trafieniu w wieżyczkę dowódcy.

Pociski OB: Wady i zalety

Zanim przejdziemy do szczegółów sugerowanych zmian, pomówmy przekrojowo o pozytywnych i negatywnych aspektach pocisków OB.

Zalety

 • Zapewniają ciekawą i wyjątkową rozgrywkę: bezsprzecznie, pociski OB to najbardziej ekscytujący rodzaj pocisków w grze. Po przebiciu, które zachodzi rzadko, powodują wysokie uszkodzenia, czasem nawet większe, niż można przewidzieć. W rezultacie takie udane strzały wspomina się przez całą bitwę lub nawet sezon rozgrywek.
 • Łatwość w zadawaniu uszkodzeń: przy użyciu pocisku OB nie musicie znać grubości nieprzyjacielskiego pancerza, ani celować w jego słaby punkt. W bezpośrednich starciach pociski OB pozwalają wystrzelić wcześniej, bez konieczności celowania czy szukania słabych punktów w pojeździe Waszego przeciwnika. Zadają one uszkodzenia nawet, jeśli nie dojdzie do przebicia pancerza.

Wady

 • Dobrze opancerzone pojazdy otrzymują wysokie uszkodzenia z przodu, od wielkokalibrowych pocisków OB (130 mm i więcej): pociski OB zazwyczaj nie są wykorzystywane przeciwko dobrze opancerzonym pojazdom, ponieważ mają niskie wartości przebicia, jednak to nie tyczy się wybranych jednostek z wielkokalibrowymi pociskami OB (130 mm i więcej). W niektórych sytuacjach pociski OB mogą zadać nadmierne uszkodzenia, co jest szczególnie irytujące dla graczy pojazdami, których przedni pancerz powinien bez problemu poradzić sobie z tego typu trafieniami.
 • Nie można przewidzieć, ile uszkodzeń zadacie lub otrzymacie: w obecnym systemie pociski OB są najbardziej nieprzewidywalnym typem pocisku z powodu szerokiej skali wartości uszkodzeń i niejasnej mechaniki ich obliczania. Wiele zależy od przypadkowych czynników, na które nie macie wpływu. Jeśli używacie pocisków OB, nigdy do końca nie wiecie jak rozległe uszkodzenia, jeśli w ogóle, zadacie. Z kolei trafione tymi pociskami pojazdy mają małą szansę na uniknięcie lub zmniejszenie otrzymanych uszkodzeń. Tak jak wspomnieliśmy, w pewnych rzadkich przypadkach pociski OB przebijające wieżyczkę dowódcy są w stanie podpalić silnik.
 • Mała popularność pocisków OB wśród dział małego i średniego kalibru: pociski OB rzadko używane są w działach kalibru poniżej 130 mm, ponieważ trudno przewidzieć uszkodzenia, jakie spowodują. Naturalnie, czasem zadają przyzwoite uszkodzenia, ale to nie zdarza się często.
Naszym celem jest poprawa działania pocisków OB w tych trzech sytuacjach. Jednocześnie chcielibyśmy zachować pozytywne cechy pocisków OB: urozmaicenie rozgrywki, łatwość w użyciu i wysokie szanse na zadanie uszkodzeń. Przyjrzyjmy się rozwiązaniu, które proponujemy.

Zmiany w mechanice zadawania uszkodzeń

1. Przejście z uszkodzeń w promieniu rażenia odłamków na uszkodzenia w punkcie trafienia.

Najpierw przedstawmy przegląd obecnej mechaniki pocisków OB dla strzałów penetrujących i niepenetrujących.

Przy obecnej mechanice, każdy pocisk OB zadaje uszkodzenia wewnątrz określonego dla niego promieniu rażenia (ub eksplozji). Ten promień zależy od kalibru działa. Przy penetracji pocisk wybucha wewnątrz pojazdu, rozpryskując odłamki, powodując maksymalne uszkodzenia oraz niszcząc moduły wewnętrzne i załogę znajdującą się w promieniu rażenia.

Jeśli pocisk nie przebije się, OB wybucha w punkcie, w którym uderzył. W tym miejscu, w obszarze kuli odpowiadającej promieniowi rażenia, pocisk zadaje uszkodzenia najsłabszemu punktowi pancerza, (który otrzyma największe uszkodzenia). Ponieważ najsłabszy punkt może znajdować się poza miejscem, w które początkowo uderzy pocisk OB, trudno przewidzieć efekty takiego trafienia .

Spójrzmy na przykład działania tej mechaniki.

FV 4005 wystrzeliwuje pocisk OB w bok przednich „policzków” Mausa, (które mają grubość 260 mm). Nie zdoławszy przebić pancerza, pocisk eksploduje i zadaje uszkodzenia od wybuchu. Mechanika szuka najsłabszego miejsca w promieniu wybuchu, by tam zadać uszkodzenia. Znajduje osłonę kadłuba, która ma 50 mm grubości. W rezultacie, to trafienie, nawet bez przebicia, może spowodować 570–850 PW uszkodzeń dobrze opancerzonemu Mausowi.

W nowym systemie pociski OB nadal będą mogły przebić pancerz, ale zadadzą uszkodzenia jedynie w miejscu uderzenia, a nie wewnątrz promienia wybuchu.

Dlatego też pociski OB staną się mniej skuteczne, gdy uderzą w dobrze opancerzony obszar; nie zdołają już wywołać tak wysokich uszkodzeń jak poprzednio. Podobnie jak w przypadku pocisków przeciwpancernych (PP), będziecie musieli celować w słabe punkty i czekać na dobry moment na zadanie dużych uszkodzeń.

Po przebiciu pancerza nic się nie zmieni—jeśli pocisk dostanie się do wnętrza pojazdu, nadal będzie mógł zadać maksymalne uszkodzenia. Jednak jeśli strzał nie jest penetrujący, sytuacja się zmieni.

Po uderzeniu w pancerz pocisk OB nadal będzie próbował się przebić, ale jeśli nie ma wystarczającej siły przebicia, jego uszkodzenia będą obliczane w punkcie zetknięcia się z pancerzem. Jednocześnie, po eksplozji, wewnątrz pojazdu utworzą się małe kawałki szrapnelu (odłamki). Rozprzestrzeniając się wewnątrz pojazdu, te odłamki zadadzą uszkodzenia modułom i załogantom, a także samemu pancerzowi. Promień rozprysku będzie taki sam jak promień wybuchu w obecnym systemie.

Teraz uszkodzenia pancerza zależeć będą od jego grubości* w miejscu uderzenia; inne miejsca nie będą brane pod uwagę. Im grubszy pancerz w miejscu uderzenia, tym mniejsze uszkodzenia spowoduje pocisk, jeśli nie spenetruje i na odwrót: im cieńszy pancerz i jego wartość nominalna, tym większe uszkodzenia. *W nowej mechanice efektywny pancerz będzie brany pod uwagę podczas obliczania przebicia pociskami OB (tak jak w przypadku pozostałych typów pocisków). Podczas obliczania uderzeń, pod uwagę będzie brana rzeczywista (nominalna) wartość pancerza.

Zobaczmy, jak to zadziała, ponownie na przykładzie FV 4005 i Mausa.

W nowej mechanice FV 4005 wystrzeliwuje pocisk OB w bok przednich „policzków” Mausa (grubych na 260 mm). Pocisk uderza w pancerz, ale ponieważ ma zbyt niski współczynnik penetracji, nie przebija go. Zamiast tego, wybucha na powierzchni. Wewnątrz pojazdu tworzą się odłamki i zadają uszkodzenia Mausowi, ale o znacznie mniejszej wartości (250–350 PW uszkodzeń), niż przy poprzedniej mechanice.

Dzieje się tak, ponieważ nowa mechanika pocisków OB nie szuka najsłabszego punktu, aby spowodować maksymalne uszkodzenia. Według tej mechaniki, pociski OB nie będą oddziaływać na osłonę kadłuba, (która jest gruba na 50 mm ), ale raczej na miejsce kontaktu (tutaj - przednie „policzki” Mausa), które mają 260 mm grubości.

Poprzez wyeliminowanie uszkodzeń w obrębie promienia wybuchu pozbyliśmy się sytuacji w których, po trafieniu w określone miejsce, uszkodzenia zadawanie są w nieprzewidywalny sposób.

2. Przebicie ekranów, gąsienic (kół), i mniejszych przeszkód.

W nowej mechanice chcemy, by pociski OB mogły przebijać ekrany, a także gąsienice i koła pojazdów kołowych w miejscu uderzenia. Chcemy też, by mogły penetrować obiekty, które nie są istotne i możliwe do zniszczenia (ogrodzenia, struktury, które można zburzyć itd.).

Ich zachowanie będzie przypominać reakcje na pociski przeciwpancerne. Jednak jeśli, po przebiciu ekranu, pocisk PP uderzy w pancerz grubszy niż wartość penetracji pocisku, nie zostaną zadane żadne uszkodzenia. W takiej sytuacji pociski OB wywołują efekt odłamków i tym samym gwarantują uszkodzenia.

Jeśli pocisk OB nie przebije ekranu i nie dosięgnie pancerza, nie spowoduje żadnych uszkodzeń. Aby sprawić, by pociski OB przebijały ekrany będziecie musieli wziąć pod uwagę grubość i nachylenie tych ekranów.

Ponownie przyjrzyjmy się przykładowi z Mausem.

W obecnym systemie, jeśli FV 4005 wystrzeli pocisk OB w jarzmo działa Mausa , sytuacja potoczy się tak samo jak w powyżej opisanym przypadku strzelania w bok jego wieży. Pocisk nie przebije pancerza. Zamiast tego, eksploduje na powierzchni i wytworzy krąg, wewnątrz którego mechanika znajdzie osłonę kadłuba, grubą na 50 mm. Maus otrzyma 570–850 PW uszkodzeń. W nowej mechanice, po trafieniu w jarzmo działa, pocisk OB, ze względu na zbyt mały współczynnik penetracji, nie zdoła przebić ekranu i dosięgnąć pancerza. Ponieważ nie ma tu bezpośredniego punktu kontaktu z pancerzem, nie wytworzą się odłamki i żadne uszkodzenia nie zostaną zadane pancerzowi, wewnętrznym modułom, ani załogantom.
 
Aby spowodować pełne uszkodzenia po przebiciu ekranu, gąsienicy (koła) lub przeszkody, pocisk OB będzie musiał przebić także pancerz. Dlatego też możliwe są sytuacje, gdzie pocisk OB zada maksymalne uszkodzenia, nawet jeśli przejdzie przez gąsienicę. Poprawimy też wskaźnik penetracji. W trybie snajperskim kolor wskaźnika pozwoli Wam przewidzieć skutki Waszego strzału:
 • Czerwony: zero uszkodzeń (pocisk nie przebije ekranu/gąsienicy/koła i nie spowoduje żadnych uszkodzeń).
 • Żółty: uszkodzenia zostaną zadane, ale nie w pełni (pocisk przejdzie przez ekran/gąsienicę/koło i dosięgnie pancerza, ale go nie przebije).
 • Zielony: pełne uszkodzenia (pocisk przebije ekran/gąsienicę/koło i spenetruje pancerz).

Prawdopodobieństwo zadania uszkodzeń

Po wprowadzeniu tych zmian pociski OB, które się nie przebiją będą zadawały niskie gwarantowane uszkodzenia, pod warunkiem, że uderzą w pancerz. Te uszkodzenia zależeć będą od wartości podstawowych uszkodzeń pocisku i od grubości pancerza w miejscu uderzenia. Mimo że uszkodzenia mogą być małe, mogą przynieść wiele korzyści w niektórych sytuacjach w grze. Na przykład przydadzą się pojazdom wyposażonym w działa małego i średniego kalibru, które teraz będą mogły wykorzystać pociski OB, aby resetować postęp zdobycia bazy, niszczyć gąsienice przeciwnika lub dobić nieprzyjacielski pojazd. W przypadku pojazdów premium, które głównie posługują się pociskami OB, zostaną one dokładnie zrebalansowane, aby nie straciły swojego wyjątkowego stylu gry i charakterystyk.
Wszyscy uczestnicy będą mogli wypełnić ankietę i wypowiedzieć się na temat zasugerowanych powyżej zmian. Po tym, jak ocenimy działanie nowej mechaniki, szczegółowe charakterystyki i dokładne wartości zostaną dostosowane w kolejnych iteracjach, w zależności od Waszych uwag, zatem koniecznie ją przetestujcie! Jeśli rezultaty testów będą niezadowalające, nie wprowadzimy tych zmian do gry.

Nagrody za uczestnictwo w teście

Biorąc pod uwagę, jak ważne są testy w Piaskownicy, chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestniczącym w nim graczom za ich wkład. Ogromnie doceniamy czas i wysiłek, jaki poświęcacie World of Tanks, szczególnie, jeśli chodzi o nadawanie przyszłego kształtu grze i dyskusję o poważnych modyfikacjach pocisków OB. Podczas testów będziecie mieli dostęp do misji specjalnych na serwerze Piaskownicy. Po ich ukończeniu zdobędziecie specjalne żetony. Będziecie mogli wymieniać żetony za misje wypełniane podczas każdego testu na użyteczne nagrody, które sami wybierzecie, na serwerach głównych, przed rozpoczęciem kolejnej Piaskownicy. Więcej informacji podamy później. Krok po kroku, część 1. Warunki:
 • Rozegrać 2 bitew
 • Być w swojej drużynie wśród pierwszych 10 graczy pod względem zdobytego doświadczenia
Ograniczenia:
 • Raz na dzień
 • 3 razy na konto
 • Wyłącznie czołgi średnie, lekkie i ciężkie VI poziomu
 • Bitwy losowe
Nagroda:
 •  2 żetony
Krok po kroku, część 2. Warunki:
 • Rozegrać 2 bitew
 • Być w swojej drużynie wśród pierwszych 10 graczy pod względem zdobytego doświadczenia
Ograniczenia:
 • Raz na dzień
 • 3 razy na konto
 • Wyłącznie czołgi średnie, lekkie i ciężkie VII poziomu
 • Bitwy losowe
Nagroda:
 •  2 żetony
Krok po kroku, część 3. Warunki:
 • Rozegrać 2 bitew
 • Być w swojej drużynie wśród pierwszych 10 graczy pod względem zdobytego doświadczenia
Ograniczenia:
 • Raz na dzień
 • 3 razy na konto
 • Wyłącznie czołgi średnie, lekkie i ciężkie VIII poziomu
 • Bitwy losowe
Nagroda:
 •  2 żetony
Krok po kroku, część 4. Warunki:
 • Rozegrać 2 bitew
 • Być w swojej drużynie wśród pierwszych 10 graczy pod względem zdobytego doświadczenia
Ograniczenia:
 • Raz na dzień
 • 3 razy na konto
 • Wyłącznie czołgi średnie, lekkie i ciężkie IX poziomu
 • Bitwy losowe
Nagroda:
 •  2 żetony
Krok po kroku, część 5. Warunki:
 • Rozegrać 2 bitew
 • Być w swojej drużynie wśród pierwszych 10 graczy pod względem zdobytego doświadczenia
Ograniczenia:
 • Raz na dzień
 • 3 razy na konto
 • Wyłącznie czołgi średnie, lekkie i ciężkie X poziomu
 • Bitwy losowe
Nagroda:
 •  2 żetony
Krok po kroku, część 6. Warunki:
 • Ukończyć misje Krok po kroku 1-5
 • Rozegrać bitwę
Ograniczenia:
 • Raz na dzień
 • 3 razy na konto
 • Bitwy losowe
Nagroda:
 •  20 żetonów

Jak wziąć udział

UWAGA Od momentu przypisania większości pojazdów możliwych do zbadania i premium na konta graczy, możecie napotkać pewne problemy ze stabilnością i działaniem gry gdy po raz pierwszy zalogujecie się do klienta.
Wszyscy gracze mogą dołączyć do testu.
 1. Pobierzcie program uruchamiający Piaskownicy.
 2. Zainstalujcie klienta Piaskownicy, uruchomiając pobrany plik. Jeżeli uruchomiliście Game Center po raz pierwszy, będziecie musieli autoryzować i restartować pobrany plik instalacyjny.
 3. Poczekajcie, aż klient Piaskownicy zostanie pobrany i zainstalowany.
 4. Otwórzcie zakładkę World of Tanks, wybierzcie Piaskownica World of Tanks i kliknijcie Graj.

DOŁĄCZ DO TESTU

Jak dobrze znasz World of Tanks?

Prosimy Was także o wypełnienie małego interaktywnego quizu o obecnej mechanice pocisków OB i proponowanych zmianach. Na każde pytanie w quizie będzie kilka odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Przekonajcie się, jak dobrze znacie grę!

QUIZ NA OFICJALNEJ STRONIE WoT

Możecie podzielić się swoimi opiniami na temat rebalansu pocisków OB w tym wątku na forum:

FORUM

Dołączcie do testu, opanujcie zmienione mechaniki i podzielcie się wrażeniami! ź: WoT
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...