PanzerNews - RitaStatusReport: obecny stan Q&A i programu CC

RitaStatusReport: obecny stan Q&A i programu CC

Wpis autorstwa Rity odnośnie obecnego stanu Q&A oraz programu Community Contributorów, czyli o chorobie trawiącej społeczność od dość dawna.
Witajcie,

Niedawno CC, Circon i Mailand zostali zaproszeni przez Wargaming do dyskusji z Devsami na temat dalszego rozwoju gry. Spotkanie zostało potwierdzone przez publikację zdjęcia na Twitterze, które jednak niedługo potem zostało usunięte. Można je jeszcze zobaczyć na stronie Facebookowej Mainlanda:

Ccmeeting

Tłumaczenie z niemieckiego przez "Shade1982"

"Dlaczego byłem wczoraj w Paryżu? Razem z Circonem mieliśmy okazję porozmawiać z czterema głownymi developerami WoTa z Mińska. To był niezły dzień! To są ludzie z pomysłami. Rozmawialiśmy praktycznie o każdym aspekcie gry. Dostrzegliśmy możliwości, wyzwania i ograniczenia. Podsumowując była to bardzo otwarta rozmowa na temat złożonego systemu WoTa i jego zawiłych szczegółów. Na jej podstawie mam zamiar stworzyć serie filmów, w których zacznę dyskusję na temat wielu specyficznych aspektów dotyczących gry. Celem jest pokazanie i wytłumaczenie ludziom mechaniki gry, powiązań i możliwości/limitów silnika. Nawet jeśli nie mogę podzielić się jeszcze z wami wszystkimi szczegółami, powinno to być dla was interesujące. Bądzcie czujni! Podsumowując, wielkie dzięki dla tych panów za ich czas i wielkie dzięki dla WG za to, że to umożliwiło. Na zdjęciu od lewej do prawej:

-Ph3lan (EU Community Operation Lead) -Andrey Biletsky (WoT Creative Director) -Georgiy (Lead Game Designer) -Igor (Lead System Designer) -Alexey Ilyin (Product Manager) Circon"

A teraz powód, przez który nikt o tym nie mówi.

Wszyscy pozostali CC nie zostali zawczasu poinformowani, że takie spotkanie się odbędzie, pomimo ogólnego zrozumienia, że nie każdy może być zaproszony, ale nie tylko to.

Wargaming nałożył NDA na całe spotkanie, które uniemożliwia wszystkim CC uzyskanie informacji na temat gry na tym samym poziomie, co jest precedensem, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny zły stan rzeczy.

Niektórzy CC, w tym ja, już okazali swoje niezadowolenie z tego powodu, ale obecni rządzący programem CC (dział rozwoju też jest tu winny) po prostu nie są otwarci na dyskusję z nami i wierzą w to, że nie robią niczego złego. Takie ich zachowanie trwa nieprzerwanie już ponad rok.

Zapytałam ludzi ze społeczności WoTa (nie tylko ze swojej, czy z mojego Discorda) czy słyszeli o innych CC mówiących na ten temat - odpowiedź to jednomyślne "NIE". Nawet CC, którzy poruszali ten temat prywatnie, nie mówią nic. Z mojej strony mogę tylko powiedzieć, że to mnie nie dziwi.

Pomiędzy CC, z którymi rozmawiałam, panuje ogólne niezadowolenie z tego jak program jest prowadzony przez ostatnie dwa lata, niektórym przestało zależeć i powoli oddalają się od WoTa. Inni po prostu się boją, że zostaną wyrzuceni z programu (CC) jeśli wyrażą swoje obawy publicznie (a to nigdy nie było problemem).

Mi osobiście subtelnie podpowiadano abym sama opuściła program z powodu bardzo słabych lub zmyślonych zarzutów. Wszystko załatwiono polubownie pod podstawą: "to nieporozumienie", "ta osoba tak mówi", ale osoba która to zrobiła, nie mogła nawet wystąpić z przeprosinami za sposób, w jaki zajęła się sytuacją. Również uprzejmie donoszę, że ten sam pracownik nie ma już problemu z wysyłaniem mi prywatnych wiadomości z materiałami o które prosiłam/kodami.

Inni CC, których imiona zachowam dla siebie, powiedzieli mi w tajemnicy, że zostali uprzejmie ostrzeżeni o możliwości ograniczenia korzyści związanych z programem CC jeśli wezmą udział w jakiejkolwiek "demagogii" (niepochlebnemu mówieniu o grze, wytykanie błędów itp.). Trochę to problematyczne gdyż większość konstruktywnej krytyki łapie się pod tą definicję.

Wisienką na torcie było nazwanie mnie emocjonalna przez pracownika WG po tym jak powiedziałam, że WoT jest łase na kasę poprzez sprzedawanie E-25 pomimo zapewniania, że nigdy to nie nastąpi z oczywistych powodów. Muszę przyznać, że ten człowiek mnie tym bardzo rozbawił, a przecież mówiłam to co wszyscy mówią.

Zarządzający programem twierdzą, że każdy CC jest równy, ale coraz częściej zdarza się, że niektórzy są równiejsi. Zachęcam innych CC żeby zabrali głos w tej sprawie.

Do moich czytelników, przepraszam jeśli oczekiwaliście Q&A. Nie ma żadnego. Możecie też zapomnieć o Q&A z Tankfest, te również zakończyli i obwinili za to nas, mimo że większość z nas przyjechało zza granicy i zadało sobie trud aby pojawić się wcześniej na spotkaniach. Obwinili nas, że nie robimy ich (Q&A) konstruktywnych, a to jeden z pracowników WoT udzielał wymijających odpowiedzi i zmieniał temat używając kiepskich żartów.

To samo dotyczy comiesięcznych Q&A jak i tych dotyczących łatek (patch), przerwali je mówiąc, że od nikogo nie dostają informacji zwrotnych (feedback) co jest nieprawdą gdyż sama osobiście im mówiłam dlaczego coraz mniej osób jest nimi zainteresowanych.

Mówiąc w skrócie: Q&A zawiodło ponieważ zarządzający programem CC i Devsi wpadli na genialny pomysł nałożenia NDA na Q&A. I spodziewali się naszej obecności na tych spotkaniach oczekując od nas, że nie ujawnimy uzyskanych informacji. A to wszystko mija się z celem organizowania takich spotkań.

Jestem CC w World of Tanks od ponad 6 lat. To 1/3 życia większości nastolatków to czytających. Widziałam dobrych i złych pracowników WoT przychodzących i odchodzących, podejmowanie złych i dobrych decyzji. Między mną a niektórymi pracownikami WoT dochodziło do wielkich nieporozumień, ale nawiązałam też wiele przyjaźni. Praktycznie widziałam wszystko, z jednym wyjątkiem... Nigdy wcześniej nie widziałam CC traktowanych w ten sposób. Nigdy nie widziałam ludzi tak podzielonych lub/i bojących się wyrazić własną opinię.

Na koniec, pomimo mojego niskiego morale przez dobijanie mnie przez pracowników WoT i ich decyzji, wciąż kocham World of Tanks i chcę pozostać CC, tworzyć więcej zawartości, poświęcać życie na kilka projektów, które mam w głowie itp. Jednakże jestem świadoma ryzyka jakie podejmuję pisząc ten artykuł dla was, ale to dlatego, że bardzo doceniam grę i społeczność. Podczas tych paru lat prowadzenia RitaStatusReport zauważyłam, że poprawa następuje jedynie kiedy mówimy o tym publicznie, to biorąc pod uwagę że żaden feedback nie jest brany pod uwagę - najwyższa pora, żeby mówić o tym otwarcie. A dla tych, którzy myślą, że to dotknie tylko kilku CC, a przecież każdy z nas ma swoją społeczność - to wszystko będzie jak efekt domina.

Zanim zamknę "sklep" na noc, jeszcze jedno: Chciałabym dotrzeć do niektórych pracowników WoT (byłych i obecnych), którzy pozytywnie wpłynęli na społeczność, takich jak: Vuque, DellRoh, "My Numero" Juan, Pigeon of War, MeatHeadMilitia, Ectar (pomimo naszych kłótni wciąż tęsknię), Ash, Crysantos, Mrconway, Lumberjack, itp., itd.

Nie jestem w stanie wymienić wszystkich, ale jestem pewna, że powiększycie tą listę. Potrzebujemy więcej takich ludzi jak oni i powinniśmy docenić tych, którzy pozostali.

Dziękuję za wasz czas. Pozdrawiam Rita

autor: Rita Sobral tłumaczenie: S_A_K_U_L ź: ritastatusreport.live
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...