PanzerNews - War Thunder: Chi-Ha Long Gun

War Thunder: Chi-Ha Long Gun

Działa morskie kalibru 120 mm na podwoziu japońskich czołgów Chi-Ha miały bezpośrednio razić amerykańskie wojska desantowe. Były projektowane jako broń ostatniej szansy przy odpieraniu amerykańskiej inwazji.

Typ 97 Chi-Ha Long Gun, działo samobieżne, Japonia, II era

Zalety
  • Potężna armata
  • Niezła mobilność
Wady
  • Kiepskie opancerzenie działa
  • Ograniczony zapas amunicji
Navy 120mm Spg 02 1280h720 89258973bd6afbef345ad4cffb714601

Historia Ten osobliwy prototyp działa samobieżnego został odkryty na terenie bazy morskiej Yokosuka po kapitulacji cesarskiej Japonii pod koniec II Wojny Światowej. Morskie działo kalibru 120 mm zostało zainstalowane z użyciem adaptera na podwoziu czołgu średniego Typu 97 Chi-Ha. Oczywistym stało się, że działo samobieżne kompletowane było w pośpiechu — duże straty Japonii w końcowej fazie II Wojny Światowej i zatrzymanie produkcji wojskowej zmusiły armię i dowództwo marynarki wojennej do poszukiwania wszelkich sposobów na ochronę cesarskich wysp przed groźbą nadchodzącej inwazji aliantów.

Działo nie posiadało żadnej pancernej tarczy, a duży kaliber armaty i wątła platforma w postaci czołgu średniego najwyraźniej wskazywały, że rolą pojazdu miał być głównie ostrzał bezpośredni, i to w dość ograniczonych wycinkach obrotu, bowiem odrzut mógłby doprowadzić do wywrócenia maszyny przy próbach strzelania w bok. Pomimo tych wszystkich niedoskonałości, pojazdy te miały trafić do seryjnej produkcji w celu szybkiego rozmieszczenia w najbardziej narażonych sektorach linii obrony wybrzeża wysp japońskich, aby zapewnić obrońcom możliwość ostrzelania zbliżających się sił wroga w bezpośredniej bliskości brzegów.

Navy 120mm Spg 03 1280h720 046b7b8b52a6961fa317ae00d6994b09

Chi-Ha Long Gun pojawi się w naszej grze wraz premierą aktualizacji War Thunder Ognisty Deszcz. Działo samobieżne zasili I erę w japońskim drzewku badawczym sił naziemnych. Pojazdy tego rodzaju są szeroko reprezentowane w grze i mają licznych entuzjastów. Zalety to ogromna siła ognia i niezgorsza mobilność, a wady to kiepska ochrona i raczej wysoka sylwetka.

Navy 120mm Spg 05 1280h720 1ed82aad1f363325e8db613adbc06d0d

Chi-Ha Long Gun jest typowym „szklanym działem”. Brak wieżyczki i wysokie miejsca siedzące operatorów armaty sprawiają, że załoga jest narażona nawet na ostrzał z karabinu maszynowego, nie wspominając o atakach z powietrza czy ostrzale artyleryjskim. Jednak ogromne uszkodzenia zadawane przez działo sprawiają, że podjęcie ryzyka jest uzasadnione — wszak działo morskie kalibru 120 mm wystrzeliwuje pociski burzące, z których każdy zawiera prawie 2 kg materiałów wybuchowych (w ekwiwalencie trotylu)! Po każdym strzale lepiej poszukać osłony, bowiem przeładowanie olbrzymiej armaty zajmie załodze dłuższą chwilę. Chi-Ha Long Gun nie powinien mieć problemów z szybkim ukryciem się, bo nawet tak ciężka lufa nie przeszkadza w przyspieszeniu do prędkości nieco ponad 40 km/h.

Navy 120mm Spg 04 1280h720 2636be17ec10d2b36b3785d3dd8f3ec1

Chi-Ha Long Gun będzie dobrym dodatkiem do początkowych er japońskiego drzewka pojazdów pancernych. Każdy strzał z tego samobieżnego działa ma ogromną szansę zadać adwersarzowi krytyczne obrażenia, ale równocześnie każdy celny strzał przeciwnika grozi natychmiastowym wysłaniem odważnych Japończyków do hangaru. Wystawcie Chi-Ha Long Gun na próbę już wraz z publikacją naszej następnej dużej aktualizacji, War Thunder Ognisty Deszcz — nie będzie trzeba na nią długo czekać!

ź: WT
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...