PanzerNews - War Thunder: Lago I

War Thunder: Lago I

Lago I był czołgiem średnim z początku lat 40. ubiegłego wieku, opracowanym przez firmę AB Landsverk i stanowi pierwszy prawdziwy szwedzki czołg średni, który został zbudowany. Wkrótce czołgiści w War Thunder będą mieli szansę wyprowadzić Lago I do boju, po dodaniu go do gry w nowym szwedzkim drzewku sił lądowych, które pojawi się wraz z aktualizacją 1.97!

Pokrótce: Eksperymentalna szwedzka konstrukcja czołgu średniego z lat 40. XX wieku, używana głównie jako model testowy podczas rozwoju kolejnych, bardziej zaawansowanych czołgów.

Lago I, czołg średni, Szwecja II era

Zalety
  • Dobre przednie opancerzenie
  • Szybkostrzelna armata
Wady
  • Średnia mobilność
  • Ciasny przedział załogi
Lago L 03 1280h720 583deafd3d213259929a107b66b37072

Historia W latach trzydziestych XX wieku szwedzka firma Landsverk, podobnie jak wielu innych europejskich producentów broni, chciała wykorzystać rosnące napięcia na kontynencie, aby zdobyć nowe kontrakty produkcyjne i licencyjne. Jednym z najbardziej dochodowych rynków był ten nowych pojazdów pancernych. W związku z tym w latach 30-stych Landsverk zaczął rozwijać całą gamę nowych wozów bojowych, przeznaczonych wyłącznie na rynek eksportowy.

Wśród nich był lekki czołg L-60, na bazie którego Landswerk opracował większy i cięższy czołg Lago. Podczas gdy L-60 odniósł pewien komercyjny sukces, czołg Lago cieszył się niewielkim zainteresowaniem zagranicznych klientów. Jednak po pewnym czasie szwedzcy wojskowi zmienili doktrynę i sami starali się pozyskać czołg średni. Biorąc pod uwagę, że Landsverk opracował już Lago, szwedzcy wojskowi zwrócili się do firmy z zamówieniami na dalszy rozwój projektu.

W końcu czołg Lago przeszedł wiele etapów prototypowania i ostatecznie został wykorzystany jedynie jako mobilne stanowisko testowe do opracowania kolejnych czołgów: Strv m/42 i Pvkv m/43. Na pojazd nigdy nie było żadnych zamówień produkcyjnych, a czołg nie brał czynnego udziału w żadnych konfliktach. Ze względu na swoją konstrukcję Lago I może być jednak postrzegany jako pierwszy prawdziwy rodzimy szwedzki czołg średni.

Lago L 02 1280h720 3266dd4ac4e8ecad9d4ca014a425a188

W War Thunder Lago I będzie jednym z pierwszych pojazdów czekających na Graczy w niższych erach nowego szwedzkiego drzewka sił lądowych, które będzie jednym z najważniejszych punktów nadchodzącej aktualizacji 1.97. Lago I oferuje zaskakująco skuteczną ochronę pancerną, szybko strzelające działo i pociski podkalibrowe jako dodatkowy as w rękawie. Lago I ma wszystko, czego mógłby zapragnąć czołgista, aby z powodzeniem wystartować w nowo dodanym drzewku!

Jak wiele pojazdów z wczesnych er w War Thunder, Lago I jest wyposażona w działo kalibru 37 mm, stanowiące jego podstawowe uzbrojenie ofensywne. Dzięki dużej szybkości ognia, typowej dla armat tego kalibru, Lago I jest w stanie, w idealnych warunkach oddawać strzał co 3,1 sekundy. Dodatkowo maszyna jest w stanie strzelać zarówno pociskami litymi jaki i przeciwpancerno-burzącymi o wartościach penetracji porównywalnych z odpowiednikami z innych krajów.

Jednak dowódcy tej maszyny od czasu do czasu znajdą się również w nieprzyjemnej sytuacji, gdy będą mieli do czynienia z silniej opancerzonymi przeciwnikami, kiedy to podstawowe pociski nie zdołają przebić pancerza adwersarza. W takich przypadkach Lago I ma asa w rękawie w postaci pocisków podkalibrowych z odrzucanym sabotem,, zdolnych do przebicia blisko 90 mm pancerza na dystansie 500 m!

Lago L 05 1280h720 D22f52cf7204b077987b355f70bd6928

Jeśli chodzi o ochronę, Lago I jest osłonięty 34 mm pancerza na przednich częściach kadłuba i wieży. Mimo, że pancerz przedni Lago I wydaje się być porównywalny z odpowiednikami z innych armii, to jednak jest on w wielu miejscach bardzo silnie pochylony i zakrzywiony, co daje mu duże szanse na rykoszetowanie nadlatujących pocisków, które nie zostały dość dokładnie wycelowane.

Warto również zauważyć, że warunki wewnątrz Lago I są dość spartańskie, co powoduje, że 5 członków jego załogi jest bardzo ciasno upakowanych. W rezultacie pojedynczy strzał penetrujący z działa większego kalibru może wystarczyć, by na dobre wyłączyć Lago I z rozgrywki.

Lago L 04 1280h720 E71283d1412525cdc3932060acfca96e

Na koniec kilka słów o mobilności Lago I. Dzięki dwóm silnikom benzynowym Scania-Vabis 1664, wytwarzającym łącznie 285 KM, pojazd jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 45 km/h na utwardzonych drogach, przy czym w warunkach terenowych prędkość maksymalna nieznacznie spada. W rezultacie dowódcy tej maszyny nie będą mieli problemów z dostaniem się tam, gdzie są potrzebni na polu walki.

Lago I będzie czekał na wszystkich chętnych dowódców czołgów w II erze nowego szwedzkiego drzewka sił lądowych, w War Thunder już niedługo, wraz z nadchodzącą aktualizacją 1.97. Do tego czasu upewnijcie się, że jesteście na bieżąco z kolejnymi nowościami, które pojawią się w na naszej stronie. Udanych łowów, pancerniacy!

ź: WT
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...