PanzerNews - War Thunder: Pvkv II

War Thunder: Pvkv II

Pvkv II to eksperymentalny niszczyciel czołgów opracowany na początku lat 50. jako środek tymczasowy dla szwedzkiego wojska, któremu na początku zimnej wojny brakowało nowoczesnych czołgów. Maszyna trafi do gry w ramach nowego szwedzkiego drzewka sił lądowych, a czołgiści będą mieli szansę wystawić ten interesujący prototyp na prawdziwą próbę w nadchodzącej aktualizacji 1.97 War Thunder!

Pokrótce: Wczesny prototyp szwedzkiego niszczyciela czołgów z okresu zimnej wojny, oparty na modelu Strv m/41 i uzbrojony w zmodyfikowane działo przeciwlotnicze kalibru 75 mm.

 

Pvkv II, niszczyciel czołgów, Szwecja, III era

Zalety
  • Doskonałe działo kalibru 75 mm
  • Dobra mobilność
  • Obracająca się wieża
Wady
  • Lekkie opancerzenie
  • Niska szybkostrzelność
Pvkv II 02 1280h720 D337632fbc6f37b27dfd33bf3a133e48

Historia W latach powojennych i w okresie zimnej wojny Szwecja znalazła się w trudnej sytuacji związanej z możliwością wybuchu nowego konfliktu. Zwłaszcza jeśli chodzi o czołgi, szwedzka armia polegała głównie na przestarzałych lekkich czołgach i niszczycielach czołgów z czasów II Wojny Światowej, dysponowała tylko garstką nowoczesnych pojazdów, odpowiednich do współczesnych wówczas wymagań.

Wprawdzie natychmiastowym rozwiązaniem problemu byłoby pozyskanie odpowiednich nowych czołgów, jednak w okresie powojennym nie było to możliwe dla szwedzkiego wojska, ponieważ siły zbrojne zostały poddane licznym cięciom budżetowym, w związku z czym brakowało im odpowiednich środków na zakup nowych pojazdów.

Zamiast tego wojsko szwedzkie postawiło sobie za cel przekształcenie istniejących czołgów w bardziej wydajne niszczyciele czołgów, wyposażając je w działa przeciwlotnicze dużego kalibru. Przebudowa ta miała być szybka i bardzo efektywna finansowo, a także stanowić rozwiązanie wspomnianego wyżej problemu.

W rezultacie jednym z pojazdów, który powstał w ramach tego programu był Pvkv II, czyli Strv m/41 przekształcony w niszczyciel czołgów poprzez wymianę starej wieży na nową, mieszczącą w sobie działo przeciwlotnicze kalibru 75 mm. Mimo że podczas testów porównawczych z AMX-13 udowodniono, że jest to skuteczny pojazd, do 1953 roku zbudowano tylko dwa prototypy, a szwedzka armia wkrótce przyjęła Strv 81 (Centuriona Mk 3), eliminując tym samym konieczność prowadzenia dalszych prac nad projektem.

Pvkv II 05 1280h720 B50473b78c4fda3524287a58a67329f1

W War Thunder Pvkv II będzie czekał na chętnych czołgistów w III erze nowego szwedzkiego drzewka sił lądowych, które pojawi się w grze w ramach aktualizacji 1.97 “Furia Wikingów”. Mimo że wyglądaj jak niemiecki Marder III, który przez cały czas trwania II Wojny Światowej mieszkał na szwedzkim wygnaniu, to jednak jest to rodzimy czołg, różniący się od niemieckiego sobowtóra.

Jedną z najbardziej uderzających cech wizualnych Pvkv II jest znajomy wygląd podwozia. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że zostało zaczerpnięte prosto z modelu Strv m/41, szwedzkiej wersji licencyjnej oryginalnego czechosłowackiego Pz.Kpfw. 38(t). Jedyną istotną różnicą w stosunku do oryginalnego projektu jest to, że w podwoziu tym znajduje się mocniejszy silnik o mocy 165 KM, służący do zrównoważenia wzrostu masy spowodowanego przebudową na niszczyciel czołgów.

Pvkv II 07 1280h720 Eedbbc57ebe6395e530e953e2f611b4a

Mówiąc o przebudowie, to właśnie pokaźna wieża z otwartym dachem, mieszcząca armatę kalibru 75 mm jest tym, co zmieniło Strv m/41 w pełnoprawny niszczyciel czołgów! Działo, będące przerobioną armatą przeciwlotniczą, ma bardzo korzystne właściwości balistyczne i może strzelać dwoma rodzajami pocisków przeciwpancernych, litym oraz z wypełnieniem burzącym. To, w połączeniu z dobrymi kątami elewacji i możliwością pełnego obrotu wieży, sprawia, że Pvkv II jest bardzo skutecznym niszczycielem czołgów, zdolnym do osiągania śmiertelnych rezultatów w różnych warunkach walki.

Pvkv II 03 1280h720 0a0580cdd2c13e4115aee3e607a4925c

Pvkv II ma jednak również pewne istotne wady, o których powinni pamiętać dowódcy tej maszyny przed wyruszeniem w bój. Najbardziej odsłonięta część Pvkv II, czyli jego wieża, jest chroniona tylko pancerzem o grubości dochodzącej do 15 mm, a poza tym nie zapewnia żadnej ochrony członkom załogi przed ostrzałem prowadzonymi przez samoloty. To, oprócz stosunkowo niskiej szybkostrzelności (zaledwie 6 pocisków/min), czyni z Pvkv II maszynę zdolną do zadawania olbrzymich uszkodzeń przy prawidłowym użyciu, ale także łatwą do wyeliminowania dla przeciwników.

Pvkv II zbliża się do War Thunder z aktualizacją 1.97 i będzie jedną z maszyn, z którymi czołgiści zapoznają się w III erze nadchodzącego szwedzkiego drzewka sił lądowych. W międzyczasie koniecznie bądźcie na bieżąco z nowościami, aktualizacja 1.97 “Furia Wikingów” ma sporo w zanadrzu i nie możemy się doczekać, aby podzielić się z Wami szczegółami! Do następnego razu, czołgiści!

ź: WT
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...