PanzerNews - WoWs: armada

WoWs: armada

Leone.

Historia

Lekkie niszczyciele zwiadowcze typu Leone (esploratori) zamówione zostały przez marynarkę Włoch w czasach I wojny światowej. Ich budowa rozpoczęła się jednak dopiero w latach 20. według zmienionego projektu. W rezultacie okręty zaliczane do „lekkich zwiadowców” zostały wyposażone w działa o większym kalibrze i dwie wyrzutnie torpedowe.

Zakładano, że w nowych okrętach uwzględnione zostaną doświadczenia wyniesione z walk na Morzu Adriatyckim w trakcie I wojny światowej. Włoskie okręty zwiadowcze imponowały rozmiarami, prędkością i przemyślaną konfiguracją uzbrojenia. W początkach lat 30. wyrzutnie torped kal. 450 mm na tych okrętach zostały zastąpione podwójnymi wyrzutniami kal. 533 mm, a w 1938 roku sklasyfikowano je jako „niszczyciele”.

W chwili wybuchu wojny włosko-etiopskiej wszystkie trzy okręty należące do serii — Leone (okręt prowadzący), Pantere i Tigre — zostały wysłany do służby kolonijnej na Morzu Czerwonym. Po przystąpieniu Królestwa Włoch do II wojny światowej, włoska flota została odcięta od głównych sił marynarki na Morzu Śródziemnym. W październiku 1940 roku, działając wspólnie z innymi niszczycielami, Leone przeprowadził atak na brytyjski konwój, uszkadzając przy tej okazji okręt transportowy.

Choć okręty tego typu dobrze sprawdzały się w swojej roli i były dobrze przystosowane do szybkich, nocnych starć z zagranicznymi rywalami, długi czas, jaki upłynął od powstania projektu do rozpoczęcia służby (1917–1924 roku) odcisnął swoje piętno na ich skuteczności bojowej.

W kwietniu 1941 roku Leone zarył o dno i zatonął, ale przywróciliśmy go do życia w World of Warships. Okręt posiada torpedy o dalekim zasięgu i krótkim czasie przeładowania, a pociski jego głównej baterii mają paraboliczną trajektorię lotu, która przyda się przy prowadzeniu ostrzału zza osłony terenowej. VI Leone ma dostęp do Wytwornicy dymu o długim czasie rozstawiania i rozpraszania zasłony dymnej.

Odtworzenie okrętu

Działa główne: osiem dział 120 mm/45 Vickers-Terni 1924 w czterech wieżach.

Torpedy: dwie podwójne wyrzutnie torped Si 270 kal. 533 mm.

Uzbrojenie przeciwlotnicze: karabiny maszynowe 13,2 mm/76 Breda 1931 w dwóch podwójnych stanowiskach i działko automatyczne 40 mm/39 Vickers-Terni 1915/1917.

Ulepszenia

  • Modyfikacja głównego uzbrojenia 1
  • Ochrona Maszynowni
  • Modyfikacja 2 baterii głównej lub Modyfikacja 1 wyrzutni torpedowych
  • Modyfikacja 1 napędu
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...