PanzerNews - WoWs: armada

WoWs: armada

Tone.

Przygotowaliśmy dla Was pytanie — odpowiedzcie poprawnie, a będziecie mieć szansę na wygranie zestawu admiralskiego z Tone i dowódcą z 10 punktami umiejętności oraz innymi wartościowymi przedmiotami!

Dowiedzcie się więcej, oglądając nasz film!

Historia

Tone — noszący nazwę rzeki na wyspie Honshu — okręt prowadzący serii dwóch krążowników. Okręty tego typu budowano w oparciu o Mogami, ale Tone ostatecznie powstał zgodnie z nieco zmodyfikowanym projektem. Cztery dwudziałowe wieże, które stanowiły jego główną baterię, umieszczono na dziobie okrętu. Taki układ pozwalał zwiększyć żeglowność i zapewniał więcej przestrzeni na wyrzutnie torpedowe i rozbudowane wyposażenie lotnicze.

Ciężki krążownik Tone budowany był w Nagasaki od 1934, a do służby wcielono go w 1938 roku. Pod koniec 1941 roku krążownik ten brał udział w ataku na Pearl Harbor wraz ze swoim okrętem siostrzanym Chikuma. Wraz z eskadrami samolotów, które wystartowały z lotniskowców, Tone przeprowadził także atak na Port Darwin w Australii. W trakcie tego ataku zniszczonych zostało 30 samolotów i 11 okrętów wroga.

W 1942 roku ten ciężki krążownik prowadził akcje zaczepne na Oceanie Indyjskim i brał udział w bitwie o Midway. Na wczesnych etapach tego decydującego starcia to właśnie załoga jednego z hydroplanów Tone dostrzegła flotę Amerykanów. Choć sam krążownik nie odniósł żadnych uszkodzeń w trakcie bitwy koło Atolu Midway, to stracił jeden samolot i jego załogę. Tone uczestniczył także w działaniach zbrojnych koło wysp Santa Cruz pod koniec tego samego roku.

W październiku 1944 roku Tone walczył w bitwie koło zatoki Leyte jako część Pierwszej Mobilnej Grupy Uderzeniowej. Został uszkodzony po trafieniu trzema bombami w trakcie walki. Po raz kolejny odniósł ciężkie uszkodzenia w trakcie amerykańskiego nalotu na Kure w 1945 roku, w wyniku którego częściowo zatonął. W 1948 roku jego pozostałości zostały odzyskane i zezłomowane.

Odtworzenie okrętu

W World of Warships Tone ulokowany jest na VIII poziomie. Posiada uzbrojenie torpedowe o dużym zasięgu i solidnych uszkodzeniach, przyzwoite opancerzenie jak na krążownik oraz dobry kamuflaż. Ma też dostęp do eskadry bombowców torpedowych, co czyni go pierwszym krążownikiem hybrydowym, jaki znalazł się w World of Warships.

Bateria główna: osiem dział 203 mm/50 3rd Year Type No.2 w wieżach Model E Bateria uniwersalna: osiem dział 127 mm/40 Type 89 w stanowiskach Model A1

Uzbrojenie przeciwlotnicze: 24 działa przeciwlotnicze 25 mm/60 Type 96 w potrójnych stanowiskach, 25 podobnych dział w pojedynczych stanowiskach, osiem podobnych dział w podwójnych stanowiskach.

Ulepszenia

 • Modyfikacja głównego uzbrojenia 1
 • Ochrona Maszynowni
 • Modyfikacja 2 głównej baterii
 • Modyfikacja 1 układu sterowania
 • Modyfikacja 1 systemu kamuflażu

Cechy kluczowe

 • Osiem celnych dział kal. 203 mm, zamontowanych na dziobie okrętu.
 • Eskadra bombowców torpedowych.
 • Wysoka prędkość.
 • Niska wykrywalność.
 • Niezłe opancerzenie jak na krążownik.
 • Tone zdobywa więcej kredytów w każdej bitwie i 50% dodatkowych PD za stały kamuflaż, który również zmniejsza o 10% koszty obsługi okrętu po bitwie.

Tone, okręt hybrydowy: Zestaw admiralski w zbrojowni

ź: WoWs
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...