PanzerNews - WoWs: historia Jerzego Świrskiego

WoWs: historia Jerzego Świrskiego

Jerzy Włodzimierz Świrski (1882–1959) był polskim dowódcą i działaczem państwowym. Osiągnął stopień wiceadmirała Marynarki Wojennej Polskich Sił Zbrojnych.

W artykule tym opowiemy o kilku ważniejszych wydarzeniach z jego biografii.

Początki kariery

Jerzy Włodzimierz Świrski urodził się 5 kwietnia 1882 roku w Kaliszu, w Królestwie Polskim, które w tamtym czasie było częścią Imperium Rosyjskiego. Po ukończeniu Morskiego Korpusu w Petersburgu Świrski otrzymał stopień midszypmena i został odesłany do służby na pokładzie Askold, krążownika pancernopokładowego.

W 1905 roku Jerzego Świrskiego przeniesiono do Floty Czarnomorskiej, gdzie służył na kilku okrętach na pozycjach głównie związanych z nawigacją.

Więcej o historii krążownika Askold możecie dowiedzieć się z naszej serii filmów Skala 1:42.

I wojna światowa

W trakcie wojny Świrski piastował stanowisko szefa wydziału nawigacyjnego w sztabie głównym Floty Czarnomorskiej. Podczas zajmowania tej kluczowej pozycji Świrski uczestniczył w kampaniach wojennych wraz z admirałami A. A. Eberhardem i A. V. Kolczakiem, brał także udział w starciach z siłami niemiecko-tureckimi na Morzu Czarnym. W październiku 1917 roku otrzymał trzy ordery wojskowe Imperium Rosyjskiego i stopień komandora. Później przez 5 miesięcy piastował wysokie stanowiska w ukraińskiej marynarce wojennej.

Niepodległa Polska

W maju 1919 roku Jerzy Świrski przybył do Warszawy, gdzie został przyjęty do służby jako komandor w II Rzeczpospolitej Polskiej, by niebawem objąć stanowisko szefa nowo powstałego Kierownictwa Marynarki Wojennej w Ministerstwie Spraw Wojennych. W 1920 roku Świrski został mianowany dowódcą Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej, aby dwa lata później zostać odznaczonym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje wybitne zasługi. Był odpowiedzialny za okręty wojenne, bazy morskie na wybrzeżu, siły obrony wybrzeża, a także lotnictwo morskie. Świrski rozpoczął tworzenie polskiej marynarki niemal od zera. W 1925 roku Jerzy Świrski objął stanowisko szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej. Stał się wówczas odpowiedzialny za wszystkie aspekty rozwoju polskich sił morskich w okresie międzywojennym. Świrski, który awansował na kontradmirała w 1931 roku, potrafił utrzymać względną niezależność marynarki od armii, utworzyć zawodowy korpus oficerów marynarki i wdrożyć wiele praktycznych aspektów do szkolenia bojowego załóg. To on podpisał się na zamówieniach na budowę nowych okrętów wojennych dla raczkującej Marynarki Wojennej RP. Kontradmirał nie szczędził starań, by rozwinąć bazę morską w Gdyni, założonym w połowie lat 20. mieście portowym, położonym na krótkim, bałtyckim wybrzeżu Polski. W roku 1936 Jerzy Świrski za swoją wybitną służbę odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

II wojna światowa

Tylko dzięki wysiłkom i reputacji kontradmirała Świrskiego udało się doprowadzić do wycofania nowoczesnych polskich niszczycieli z Morza Bałtyckiego do Wielkiej Brytanii tuż przed niemiecką inwazją. W trakcie krótkiej kampanii w 1939 roku marynarka wojenna, która broniła polskiego wybrzeża, została odcięta od reszty kraju w zaledwie kilka godzin. Sam Świrski, w towarzystwie polskiego ministra spraw wojskowych, postąpił zgodnie z rozkazami dot. ewakuacji — opuścił Warszawę i kierował się na południowy wschód. Pod koniec września przekroczył granicę z Rumunią.

Jednak na początku października 1939 roku kontradmirał został wezwany do Paryża przez głowę świeżo założonego polskiego rządu na uchodźstwie, generała Władysława Sikorskiego, i mianowany zwierzchnikiem odtworzonego Kierownictwa Marynarki Wojennej.

Posiadający bogate, zdobyte w okresie międzywojennym doświadczenie w kontaktach z przedstawicielami alianckich marynarek, Jerzy Świrski odegrał kluczową rolę w podpisaniu polsko-brytyjskiego porozumienia morskiego w listopadzie 1939 roku. Na jego mocy okręty wojenne pokonanego państwa mogły dalej odgrywać swoją rolę w wojnie na morzu, wcielone w szeregi brytyjskiej Royal Navy. Dzięki staraniom kontradmirała polskie okręty zachowały swoje narodowe dystynkcje, flagi i porządek służby. Świrski odpowiedzialny był za werbunek i szkolenie, a także decyzje personalne i dyscyplinarne. Jego wkład w uwypuklenie obecności polskiej marynarki na zachodzie jest nie do przecenienia.

Po otrzymaniu stopnia wiceadmirała w 1941 roku stał się faktycznym dowódcą Polskiej Marynarki Wojennej. Za zasługi rząd Jego Królewskiej Mości nagrodził Jerzego Świrskiego Orderem Łaźni.

Po wojnie Świrski zdecydował się nie wracać do Polski i żył w Londynie, gdzie zmarł 12 czerwca 1959 roku.


Jerzy Świrski w World of Warships

Możecie zdobyć dowódcę Jerzego Świrskiego w nagrodę za ukończenie kampanii Żelazna wola lub w losowych zestawach w Zbrojowni.

Talenty:

  • Ekspert przeładowania torped: przyśpiesza przeładowanie torped o 5% po zdobyciu każdych 8 baretek „Trafienie torpedą”. Talent ten można aktywować wielokrotnie.
  • Ekspert celowania z dział przeciwlotniczych: zwiększa stałe uszkodzenia od uzbrojenia przeciwlotniczego o 10% po zdobyciu 20 baretek „Zestrzelenie samolotu”. Ten talent można aktywować tylko raz na bitwę.

Jerzy Świrski posiada również ulepszoną umiejętność:

  • Przypływ adrenaliny: +0,25% (zamiast +0,2%) do czasu przeładowania wszystkich rodzajów uzbrojenia i prędkości eskadry za każdy 1% straconych PW.
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...