PanzerNews - WoWs: historia marynarki na fotografiach

WoWs: historia marynarki na fotografiach

Kapitulacja Japonii.

W niedzielny poranek, 2 września 1945 roku, na pokładzie 45 000-tonowego pancernika Missouri, w obecności przedstawicieli dziewięciu narodów alianckich, Japończycy podpisali akt kapitulacji.

Rzućcie okiem na historyczne zdjęcia oraz nasz filmik związany z tą niezwykłą ceremonią!


Ceremonia kapitulacji

Podpisanie aktu kapitulacji przez Japonię, wrzesień 1945 roku. Generał Douglas MacArthur odczytuje dokument w trakcie ceremonii podpisania kapitulacji na pokładzie USS Missouri (BB-63) w Zatoce Tokijskiej, 2 września 1945 roku. Za nim stoją przedstawiciele sił alianckich.

Przedstawicielami krajów alianckich, stojącymi za generałem MacArthurem, są (od lewej): admirał Sir Bruce Frazer (Zjednoczone Królestwo), generał porucznik Kuzma Derewianko (ZSRR), generał Sir Thomas Blamey (Australia), pułkownik Lawrence Moore-Cosgrave (Kanada), generał Jacques LeClerk (Francja), admirał C.E.L. Helfrich (Holandia), marszałek lotnictwa L.M. Isitt (Nowa Zelandia), generał porucznik Richard K. Sutherland stoi tuż obok Isitta. Oficerowie U.S. Navy po prawo od MacArthura to (od lewej): admirał T. Sherman, admirał Charles Lockwood.


Uroczyste podpisanie aktu kapitulacji odbyło się na pokładzie pancernika USS Missouri (BB-63) 2 września 1945 roku w Zatoce Tokijskiej w Japonii. Widoczni są przybywający na pokład okrętu sygnatariusze strony japońskiej.


Generał porucznik Kuzma Nikołajewicz Derewianko podpisuje akt kapitulacji w imieniu Związku Radzieckiego.


Ceremonia podpisania aktu kapitulacji przez Japonię. Porucznik admirał Conrad Emil Lambert Helfrich z Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii podpisuje akt kapitulacji w imieniu Holandii na pokładzie USS Missouri (BB-63) w Zatoce Tokijskiej, 2 września 1945 roku.


Mamoru Shigemitsu podpisuje akt w imieniu Cesarza Japonii i japońskiego rządu w trakcie uroczystej ceremonii kapitulacji na pokładzie USS Missouri (BB-63) w Zatoce Tokijskiej. Przy stole stoi generał porucznik Richard K. Sutherland, szef sztabu U.S. Army w rejonie południowo-zachodniego Pacyfiku.


Generał Yoshijiro Umezu podpisuje akt w imieniu Sztabu Głównego Cesarstwa Japonii w trakcie podpisania aktu kapitulacji na pokładzie USS Missouri (BB-63) w Zatoce Tokijskiej, 2 września 1945 roku. Po lewej stronie widoczny jest generał Douglas MacArthur. W środku widoczny jest generał porucznik Richard K. Sutherland, szef sztabu gen. MacArthura.


Japońscy oficjele pojawiają się na ceremonii kapitulacji na pokładzie USS Missouri (BB-63) w Zatoce Tokijskiej, 2 września 1945 roku.


Samoloty amerykańskie przelatują nad 16-calowymi działami pancernika USS Missouri (BB-63) w trakcie ceremonii kapitulacji, która przeprowadzona została na pokładzie okrętu. Ta oficjalna fotografia U.S. Navy została przetransportowana samolotem bezpośrednio z Japonii do Waszyngtonu, docierając na miejsce 3 września 1945 roku.


Wielka formacja amerykańskich samolotów przelatuje nad USS Missouri (BB-63) i Zatoką Tokijską, świętując w ten sposób podpisanie przez Japonię kapitulacji 2 września 1945 roku. Po prawej stronie widoczny jest USS Detroit (CL-8). Do formacji samolotów należą Grumman TBH Avenger, Grumman F6F Hellcat, Curtiss 2B2C Helldiver i Vought F4U Corsair. Przedstawiciele 10 różnych krajów zebrali się na pokładzie pancernika Missouri, by podpisać dokument potwierdzający kapitulację Cesarstwa Japonii i kończąc tym samym II wojnę światową. Ceremonia trwała 23 minuty i była transmitowana na cały świat.


Okręty trzeciej floty U.S. Navy i Brytyjskiej Floty Pacyficznej w Sagami Wan, 28 sierpnia 1945 roku. W tle góra Fujiyama. Najbliższy okręt to USS Missouri (BB-63), z flagą admirała Williama F. Halseya z czterema gwiezdami. Brytyjski pancernik Duke of York widoczny jest tuż obok, a z tyłu — HMS King George V. W oddali i na środku widać USS Colorado (BB-45). Dostrzec także można brytyjskie i amerykańskie krążowniki oraz amerykańskie niszczyciele.


Sygnatariusze i oficerowie amerykańscy oraz innych armii i marynarek alianckich stoją w grupach, czekając na rozpoczęcie ceremonii podpisania aktu kapitulacji przez Japonię na pokładzie USS Missouri (BB-63) w Zatoce Tokijskiej, 2 września 1945 roku.


Członkowie załogi USS Missouri (BB-63) pozują do zdjęcia.

Japoński minister spraw zagranicznych Shigemitsu i jego doradca przy stole z aktem kapitulacji, w otoczeniu licznych oficerów alianckich na pokładzie USS Missouri (BB-63) w Zatoce Tokijskiej, 2 września 1945 roku. Widoczne rozluźnienie atmosfery sugeruje, że ceremonia dobiega końca.


Główna ceremonia podpisania aktu kapitulacji

Oficerowie japońscy, w tym (w środku) kontradmirał M. Matsubara, kapitulacja wyspy Marcus Island na rzecz U.S. Navy, 31 sierpnia 1945 roku, na pokładzie USS BAGLEY (DD-386).


Kapitan Cesarskiej Armii Japonii Sakae Oba, przekazuje swój miecz samurajski w geście kapitulacji podpułkownikowi Howardowi G. Kurgisowi z Korpusu Piechoty Morskiej, na wyspie Saipan, 1 grudnia 1945 roku.


Personel japoński w trakcie negocjacji warunków kapitulacji na archipelagach Mariany i Bonin w 1945 roku. Członkowie załogi USS Trippe (DD-403) pomagali w negocjacjach w tym obszarze.


Personel japoński i amerykański w trakcie negocjacji warunków kapitulacji na archipelagach Mariany i Bonin w 1945 roku.


Grupa kapitulacyjna na pokładzie USS Trippe (DD-403), w pobliżu wyspy Pagan, 31 sierpnia 1945 roku. Członkowie załogi Trippe pomagali w przeprowadzeniu kapitulacji Japonii na archipelagach Mariany i Bonin.


Brygadier marynarki generał Lawson H.M. Sanderson i japoński kontradmirał Shigematsu Sakaibara, gotowi do podpisania aktu kapitulacji wyspy Wake na pokładzie USS Levy (DE-162), atol Mille, wyspy Marshalla, 4 września 1945 roku.

Wszystkie zdjęcia opublikowano dzięki uprzejmości archiwum fotograficznego U.S. Naval Institute. Szukasz więcej ekscytujących zdjęć związanych z historią marynarki? Sprawdź nasze archiwum online.

Sekcja komentarzy
Loading comment form ...