PanzerNews - WoWs: historia marynarki na fotografiach

WoWs: historia marynarki na fotografiach

Tirpitz.

Tirpitz do drugi pancernik klasy Bismarck. W trakcie II wojny światowej sama obecność tego okrętu we fiordach Norwegii stwarzała nieustanne zagrożenie dla konwojów arktycznych płynących do Związku Radzieckiego. Zmuszało to aliantów do utrzymywania w regionie znacznych sił w gotowości bojowej.

Spójrzmy na historyczne zdjęcia, przedstawiające jeden z najpotężniejszych pancerników Kriegsmarine!

Widok od dziobu na pancernik Kriegsmarine Tirpitz, w trakcie instalacji wyposażenia w Wilhelmshaven w Niemczech, początek lutego 1940 roku.


Widok na bakburtę Tirpitz w trakcie prób morskich w 1941 roku.

Marynarz na pokładzie niemieckiego pancernika Tirpitz bliski ukończenia modelu okrętu. Zdjęcie okrętu na norweskich wodach w trakcie II wojny światowej.


Widok na płynący Tirpitz od bakburty.
Widok na Tirpitz od sterburty.

Zdjęcie zrobione z pokładu pancernika Tirpitz. Najbliższy duży okręt to ciężki krążownik Admiral Hipper. Na dalszym planie widoczny jest Admiral Scheer.


Amunicja przeciwlotnicza kal. 10,5 cm w gotowych do załadunku pojemnikach na pokładzie niemieckiego pancernika Tirpitz, w pobliżu Norwegii w trakcie II wojny światowej.


Widok od sterburty na Tirpitz zakotwiczony w norweskim fiordzie Alta, po naprawach dokonanych w połowie marca 1944 roku. Zwróćcie uwagę na siatki przeciwtorpedowe chroniące miejsce zakotwiczenia pancernika.


Marynarze Kriegsmarine na pokładzie pancernika Tirpitz, zakotwiczonego w norweskim fiordzie w trakcie II wojny światowej.


Widok od sterburty na Tirpitz płynący po Oceanie Arktycznym w 1944 roku.

Widok z powietrza na Tirpitz w chronionym miejscu zakotwiczenia w fiordzie Alta, w pobliżu Hammerfest w północnej Norwegii. Fotografia zwiadu Royal Air Force wykonana przed tym, jak Tirpitz został ostrzelany torpedami przez brytyjskie miniaturowe okręty podwodne. Zdjęcie pokazuje, jak dobrze miejsce zakotwiczenia osłonięte było od otwartego morza, ukryte było 50 mil w głąb krętych kanałów — doskonałe warunki do obrony. Zwróćcie uwagę na sieci otaczające okręt i wysokie klify rzucające długie cienie, przez które atak powietrzny z niskiego pułapu był niemożliwy.

Wszystkie zdjęcia opublikowano dzięki uprzejmości archiwum fotograficznego U.S. Naval Institute. Szukacie więcej ekscytujących zdjęć związanych z historią marynarki? Skorzystajcie z archiwum online dostępnego tutaj.

ź: WoWs
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...