PanzerNews - WoWs: historia marynarki na fotografiach

WoWs: historia marynarki na fotografiach

Bitwa u przylądka Matapan.

Pod koniec marca 1941 roku u wybrzeży Grecji rozgorzała bitwa, która całkowicie zmieniła układ sił na Morzu Śródziemnym.

Brytyjska eskadra dowodzona przez Andrew Cunninghama odniosła ważne zwycięstwo nad włoską marynarką. Kluczowy udział w nim miał brytyjski wywiad, który zdołał rozszyfrować kod włoskiej marynarki wojennej.

Niedatowany portret admirała Sir Andrew Cunninghama, RN.

Widok na bakburtę włoskiego krążownika Trieste na Morzu Śródziemnym z przelatującym nad nim samolotem, 28 marca 1941 roku. Fotografię tę zrobiono na kilka godzin przed nocnymi czynnościami u przylądka Matapan w Grecji.


Widok sterburty Duca degli Abruzzi na Morzu Śródziemnym 28 marca 1941 roku, na kilka godzin przed nocnymi działaniami u przylądka Matapan.


Uszkodzony w bitwie pancernik typu Littorio, Vittorio Veneto, kierujący się do Tarentu we Włoszech, po bitwie u przylądka Matapan.


Tarent, 1 kwietnia, 1941 roku. Vittorio Veneto jest holowany przez kanał w celu naprawy. Widzimy pancernik obciążony dwoma dużymi cylindrami na dziobie, celem tego było wyrównanie zanurzenia okrętu w stosunku do rufy. Umożliwiło to pancernikowi bezpieczne przepłynięcie przez kanał i wejście do suchego doku.


Australijski lekki krążownik Perth przejmuje obowiązki Sydney na Morzu Śródziemnym. Podczas ataku na lotniskowiec Illustrious czuwał przy jego burcie, a następnie eskortował go na Maltę. Perth należał do straży przedniej krążowników, której zlecono niebezpieczne zadanie zwabienia włoskiej floty w stronę Brytyjczyków przed bitwą u przylądka Matapan.


Włoski krążownik Giuseppe Garibaldi, 28 marca 1941 roku, przed bitwą u przylądka Matapan.

Mapa ilustrująca próbę admirała Pridhama-Wippella, mającą na celu przyciągnięcie głównych sił włoskich w stronę jednostek pod dowództwem Cunninghama. Podczas długiego pościgu za wrogiem, poddawali ich wielokrotnym atakom z powietrza, które poskutkowały zagmatwaną, lecz ostatecznie udaną akcją nocną.

Wszystkie zdjęcia opublikowano dzięki uprzejmości archiwum fotograficznego U.S. Naval Institute. Szukacie więcej ekscytujących zdjęć związanych z historią marynarki? Skorzystajcie z archiwum online dostępnego tutaj.

ź: WoWs
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...