hello
Jedna z największych bitew morskich II wojny światowej miała miejsce nieopodal atolu Midway w dniach 4–7 czerwca 1942 roku. Nie przegapcie okazji, by w jej rocznicę przejrzeć tę przepiękną kolekcję zdjęć dostarczoną przez archiwum fotograficzne U.S. Naval Institute.
Japoński ciężki krążownik Mikuma (typu Mogami) zbombardowany przez amerykańskie samoloty morskie podczas bitwy o Midway.
Tlący się w okolicach atolu Midway japoński ciężki krążownik Mikuma.Ujęcie powietrzne obrazujące uszkodzenia poniesione przez japoński ciężki krążownik Mikuma w bitwie o Midway.
Widok z lotu ptaka na japoński lotniskowiec Sōryū w trakcie bitwy o Midway, 4 czerwca 1942 roku.Diorama przedstawiająca samolot U.S. Navy podczas bombardowania japońskich lotniskowców Kaga, Akagi oraz Sōryū w trakcie bitwy o Midway.
USS Yorktown (CV-5) w suchym doku portu Pearl Harbor w trakcie pilnych napraw po Bitwie na Morzu Koralowym, maj 1942 roku.
Bitwa o Midway, czerwiec 1942 roku; lotniskowiec USS Yorktown (CV-5) manewruje, by uniknąć kolejnego ataku torpedowego.
Japoński bombowiec trafia bezpośrednio lotniskowiec USS Yorktown (CV-5) mimo niesłabnącego ostrzału przeciwlotniczego; Bitwa o Midway.
Płonący, zniszczony USS Yorktown (CV-5) po pierwszym japońskim ataku bombowym, 4 czerwca 1942 roku. Zwróćcie uwagę na samoloty F4F Wildcat na pokładzie.
Załoga opuszcza Yorktown (CV-5) po kilku niszczycielskich atakach bombowych i torpedowych przeprowadzonych 4 czerwca w czasie bitwy o Midway; kapitan marynarki USA Elliot Buckmaster wydał załodze rozkaz opuszczenia okrętu. Zdjęcie przedstawia mężczyzn schodzących po burtach zniszczonego lotniskowca.
CV-5 podczas bitwy o Midway, 1942 rok. Okręty eskortowe oskrzydlają tonący USS Yorktown (CV-5) w czasie bitwy o Midway.USS Yorktown (CV-5) silnie przechylony na lewą burtę. 6 czerwca lotniskowiec został trafiony dwiema torpedami wystrzelonymi przez wrogi okręt podwodny, a następnego dnia wywrócił się i zatonął.
USS Yorktown (CV-5) po przyjęciu ataku torpedowego, 4 czerwca. Załoganci niszczycieli wyciągają ocalałych z szalup na morzu.
Grupa ratunkowa powraca do lotniskowca USS Yorktown (CV-5).Pokład lotniczy USS Yorktown (CV-5) po pierwszym japońskim ataku bombowym, 4 czerwca 1942 roku. Gęsty dym wydobywa się z komina okrętu trafionego bombą, która tymczasowo wyłączyła z pracy kotły. Zwróćcie uwagę na pracujących członków grupy naprawczej, radary oraz będące w pogotowiu działa przeciwlotnicze (kal. 1,1 cala, długość 82,5 cala).
Akcja gaśnicza w kłębach dymu na pokładzie USS Yorktown (CV-5). Załoga ocenia zakres uszkodzeń na lotniskowcu USS Yorktown (CV-5) po bombardowaniu. Naprawa uszkodzeń na lotniskowcu Yorktown po japońskim ataku bombowym. Pożar i uszkodzenia okrętu USS Yorktown (CV-5) podczas bitwy o Midway.Widok z boku na samolot US Navy TBD-1 Devastator z eskadry VT-6.
Samoloty torpedowe TBD-1 „Devastator” oraz myśliwce F4F-3 „Wildcat” zaparkowane na pokładzie lotniczym lotniskowca USS Enterprise (CV-6), kwiecień 1942 roku.
Porucznik George H. Gay (klęczący, 4. od lewej) był jedynym ocalałym spośród 30 pilotów i strzelców-radiooperatorów, którzy należeli do 8. Eskadry Torpedowej w czasie bitwy o Midway.
Załoga pokładowa lotniskowca USS Enterprise (CV-6) otrzymuje ostatnie wytyczne przed wypłynięciem, 4 marca 1942 roku, wyspa Minami-Tori-shima.
Pokład lotniczy lotniskowca USS Enterprise (CV-6).Wszystkie zdjęcia opublikowano dzięki uprzejmości archiwum fotograficznego U.S. Naval Institute. Chcecie zobaczyć więcej ciekawych ujęć powiązanych z historią marynarki wojennej? Sprawdźcie archiwum fotograficzne online tutaj.