PanzerNews - WoWs: historia marynarki wojennej na zdjęciach

WoWs: historia marynarki wojennej na zdjęciach

Morskie bombardowanie Japonii.

Spójrzmy na historyczne zdjęcia przedstawiające morskie bombardowania Japonii przez aliantów podczas II wojny światowej. Weźcie udział w specjalnym konkursie organizowanym z USNI!

W lipcu i sierpniu 1945 roku okręty United States Navy, Royal Navy oraz Royal New Zealand Navy bombardowały japońskie obiekty przemysłowe i wojskowe. Głównym celem ataków było sprowokowanie japońskiego wojska do wysłania części swoich rezerwowych sił powietrznych do walki.

USS Idaho (BB-42) strzela z dział kal. 14"/50, umieszczonych na trzeciej wieży — niemal z odległości strzału bezwzględnego — w czasie ostrzału przed inwazją na wyspę Okinawa, 1 kwietnia 1945 roku. Widok z okrętu USS West Virginia (BB-48).

Wojskowe amfibie gąsienicowe zmierzają z okrętów LST (wspierających desant m.in. poprzez transport pojazdów pancernych), obsadzonych przez Straż Wybrzeża, w kierunku plaży w pierwszej i drugiej fali natarcia operacji L-Day (1 kwietnia 1945 roku, Bitwa o wyspę Okinawa). Zdjęcie wykonane z okrętu LST, oczekującego przy brzegu na sygnał do przybicia i wyładowania żołnierzy oraz zapasów.

Pancernik wystrzeliwuje salwy w kierunku plaży na wyspie Okinawa na Archipelagu Riukiu, tuż przed godziną H, 1 kwietnia 1945 roku. Amfibie na pierwszym planie fotografii transportują oddziały desantowe na plażę.

Amfibie gąsienicowe w natarciu podczas ostrzału wyspy Okinawa, prowadzonego przez okręt USS Tennessee (BB-43), 1 kwietnia 1945 roku.

USS Maryland (BB-46) prowadzi ostrzał z dział kal. 16 cali w czasie bitwy o wyspę Okinawa podczas II wojny światowej.

USS Tennessee (BB-43) atakuje japońskie umocnienia na Okinawie podczas operacji L-Day, 1 kwietnia 1945 roku.

Potężny obłok dymu wydostaje się z dział amerykańskiego pancernika w czasie ostrzeliwania japońskich pozycji na wyspie Okinawa.

Na tle szarego morza i nieba, również szary okręt USS Tennessee (BB-43) prowadzi niszczycielski ostrzał wulkanicznej wyspy Iwo Jima.

Dym i płomienie wydostają się z lufy 14-calowych dział okrętu USS New York w czasie bombardowania przed desantem.

USS West Virginia (BB-48) bombarduje wybrzeża wyspy Iwo Jima.

USS New York (BB-34) bombarduje japońskie umocnienia na Iwo Jimie podczas bitwy o wyspę.

USS Nevada (BB-36) oczekuje z załogą na pokładzie.

Zdjęcie lotnicze barek desantowych, przenoszących pierwsze fale Marines na wyspę Iwo Jima. Luty 1945 roku.

Wszystkie zdjęcia opublikowane dzięki uprzejmości archiwum fotograficznego U.S. Naval Institute. Chcecie zobaczyć więcej ekscytujących ujęć powiązanych z historią marynarki wojennej? Sprawdźcie archiwum fotograficzne online tutaj.

Prezenty od USNI

Ruszamy z nowymi prezentami! USNI dostarczyło książki i cyfrowe subskrypcje magazynu Naval History do rozdania, a Wy, Dowódcy, możecie wziąć udział i je wygrać. Zwycięzcy zostaną wybrani losowo pod koniec specjalnego historycznego streama. W konkursie mogą wziąć udział chętni z całego świata (oprócz Afryki)!

Jak wziąć udział

Początek: Pon. 27 Lip. 15:00 CEST (UTC+2) / Twój czas lokalny: Pon. 27 Lip. 15:00
Koniec: Śr. 29 Lip. 15:00 CEST (UTC+2) / Twój czas lokalny: Śr. 29 Lip. 15:00
Ogłoszenie zwycięzców: Cz. 30 Lip. 18:00 CEST (UTC+2) / Twój czas lokalny: Cz. 30 Lip. 18:00

W ostatnim tygodniu lipca szukajcie specjalnych przycisków w publikacjach na portalu. Każdy, kto je naciśnie, zyska szansę na wygranie nowych książek i innych nagród dostarczanych przez USNI! Wystarczy, że naciśniecie przycisk i poczekacie na transmisję, podczas której ogłosimy wyniki! Być może szczęście uśmiechnie się właśnie do Was?

Nagrody

Pierwszych 10 zwycięzców otrzyma powieść graficzną „Stringbags”, podpisaną własnoręcznie przez autora, Gartha Ennisa!

Jest ona oparta na prawdziwych historiach pilotów i załóg dwupłatowców torpedowo-bombowych Swordfish, należących do Royal Navy, które nieformalnie nazywano „Stringbags”. W książce znajdziecie historie: „Polowanie na Bismarcka” oraz „Atak na Tarent”. Przeczytaj więcej >>>

To jeszcze nie wszystko, 10 szczęśliwych dowódców może wygrać roczną cyfrową subskrypcję magazynu Naval History!

O magazynie Naval History

Przeczytajcie sprawozdania z bitew, analizy zagadkowych spraw, eseje oraz recenzje książek, korzystając z wygody, jaką oferuje Wasz komputer lub urządzenie mobilne!

W każdym wydaniu możecie znaleźć:

  • Charakterystyki okrętów wojennych, uzbrojenia samolotów oraz innowacyjnych projektów
  • Szczegółowe relacje naocznych świadków
  • Najnowsze badania mające na celu zachowanie oraz szerzenie wiedzy o historii marynarki
  • Powieści graficzne „Acts of Valor — Medal of Honor”
  • Wiadomości Naval History
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...