hello
World of Warships kontynuuje współpracę z U.S. Naval Institute — wybitnym głosem w dziedzinie historii marynarki.
W latach 60. XX wieku U.S. Navy i U.S. Marine Corps poważnie rozważały ponowne zmobilizowanie emerytowanych pancerników klasy Iowa w charakterze okrętów do działań szturmowych oraz do przeprowadzania nalotów powietrznych. W pierwszym etapie prac usunięto by tylną wieżę z działami 16-calowymi i większość 5-calowych dział baterii dodatkowym, żeby wygospodarować miejsce na platformę dla helikoptera rozciągającą się od tylnej nadbudówki do rufy — bardzo podobnej do tej z pancernika IJN Ise. Planowano również przystosowanie okrętów do obsługi łodzi desantowych, wnoszonych na pokład i wystrzeliwanych z żurawi typu Wellin. Plany odbudowy przewidywały również przygotowanie przestrzeni pozwalającej na zakwaterowanie całego batalionu piechoty morskiej oraz przenoszenie 20 helikopterów i 16 wspomnianych łodzi desantowych.
USS New Jersey (BB-62) miał być pierwszym okrętem typu Iowa do przebudowy. Koszt pierwszego etapu przebudowy szacowano wtedy na 15–20 milionów dolarów na okręt, ale ostatecznie projekt nigdy nie został autoryzowany. Zamiast tego, New Jersey przeszedł w 1967 roku modernizację, w ramach której otrzymał nowe wyposażenie elektroniczne i uzbrojenie przeciwlotnicze. W latach 80. plan ponownie rozpatrzono i zaplanowano II etap zmian. W etapie tym łodzie desantowe i lądowisko dla helikopterów były usunięte. Dodano pokład lotniczy z dwiema rampami startowymi położonymi po obu stronach tylnej nadbudówki, co pozwalałoby na obsługę samolotów V/STOL (pionowego/krótkiego startu i lądowania), takich jak Harrier, który został przyjęty do U.S. Marine Corps. Dodano pionowe wyrzutnie rakiet Tomahawk, automatyczne działa uniwersalne kal. 5 cali / 54 kalibry i stanowiska Phalanx CIWS, aby wzmocnić potencjał ofensywny i defensywny okrętu. W obu fazach dwie przednie wieże z działami 16-calowymi pozostałyby na wyposażeniu okrętu, dzięki czemu mógłby on wspierać ogniem siły desantowe.
Szczęśliwie dla konserwatywnych fanów pancerników na całym świecie, ta propozycja hybrydy między pancernikiem i lotniskowcem [BB(V)] nigdy nie opuściła fazy koncepcyjnej. Marynarka zdecydowała, że koszt przebudowy byłby zbyt wysoki, a główna zaleta okrętów Iowa — ich 16-calowe działa — zostałaby mocno ograniczona przez usunięcie trzeciej wieży. W ostatecznym rozrachunku dedykowane okręty desantowe lepiej zaspokajałyby potrzeby Marynarki i korpusu Marines.
Diagram ukazujący proponowaną II fazę przebudowy USS New Jersey [BB(V) — 62] z pokładem dla samolotów V/STOL. Widoczne są pokład lotniczy, wyrzutnia pionowego startu (VLS) dla rakiet Tomahawk oraz stanowiska artyleryjskie CIWS.
Model koncepcyjny II fazy przebudowy z lat 80. USS New Jersey [BB(V)-62]. Model ten można do dziś zobaczyć na pokładzie USS New Jersey. Kurator Ryan Szimanski opowiada o przebudowie w tym filmie.
Russian and Soviet Battleships to kompleksowy przegląd rosyjskich i radzieckich pancerników w języku angielskim. Od okrętu pancernego Piotr Wielikij z 1869 roku do ostatnich projektów za czasów Stalina. To nowe wydanie było możliwe do zrealizowania dzięki Drachinifel — historiografowi i współtwórcy społeczności World of Warships.
Książka autorstwa zmarłego niedawno Jamesa Hornfischera to klasyk w dziedzinie historii marynarki i bestseller New York Timesa. The Last Stand of the Tin Can Sailors przybliża czytelnikom wydarzenia, do których doszło w trakcie bitwy koło wyspy Samar. To historia pełna poświęcenia, poczucia obowiązku i bohaterstwa w obliczu przeważających sił przeciwnika, przedstawiona w sposób dotąd niespotykany.
Członkowie USNI mogą cieszyć się zniżkami na wszystkie książki wydawnictwa Naval Institute Press; mają dostęp do ponad 500 000 fotografii w archiwum internetowym oraz magazynu Proceedings and Naval History. Kliknijcie tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.
Założony w 1873 roku U.S. Naval Institute to niezależne forum ludzi, którzy nie boją się czytać, myśleć, mówić i pisać, by rozwinąć zawodowe, literackie i naukowe zrozumienie sił morskich oraz innych spraw związanych nierozerwalnie z bezpieczeństwem międzynarodowym. Wasze członkostwo umożliwia Naval Institute kontynuację jego ważnej misji jako Niezależnego Forum Służb Morskich — miejsca, w którym kwitnąć mogą wolne i niezależne debaty.