PanzerNews - wszystko o Linii frontu 2019

wszystko o Linii frontu 2019

Odcinek pierwszy rozpocznie się 11 lutego o 06:00 CET (UTC+1)  i będzie trwać przez jeden tydzień na serwerach EU1/EU2 do 18 lutego o 03:00 CET (UTC+1). Teraz jest Wasza szansa, by wziąć udział w epickich bitwach 30 na 30 graczy i wygrywać tony nagród, w tym pożądane czołgi-nagrody!

Dowiedzcie się więcej o szczegółach wydarzenia w naszym dedykowanym artykule „Linia frontu: Regulamin” poniżej!

Linia frontu nareszcie powraca do World of Tanks, poczynając od 11 lutego. Tym razem Linia frontu podległa pewnej reorganizacji, aby sprawiała jeszcze więcej radości niż kiedykolwiek wcześniej. Małą różnicą w porównaniu z zeszłym rokiem jest to, że Linia frontu w 2019 roku nie będzie już krótkotrwałym wydarzeniem. Zamiast tego będzie się składać z całej serii wydarzeń w ciągu całego roku. W każdym miesiącu kalendarzowym rozpocznie się wydarzenie Linia frontu, które będzie dostępne przez jeden tydzień. Przeczytajcie o nowej mechanice postępów i innych ważnych zmianach, które zajdą w Waszym ulubionym trybie!

Wybierzcie odpowiednią pozycję w rozwijanej liście typu bitwy, aby wejść do kolejki Linii frontu.

Harmonogram

Odcinek 1 Odcinek 2 Odcinek 3 Odcinek 4 Odcinek 5 Odcinek 6 Odcinek 7 Odcinek 8 Odcinek 9 Odcinek 10
Miesiąc Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad
Początek 11 o 05:00 (UTC) 11 o 05:00 (UTC) ? ? ? ? ? ? ? ?
Koniec 18 o 02:00 (UTC) 11 o 02:00 (UTC) ? ? ? ? ? ? ? ?

Przegląd ogólny

 • Bitwy są rozgrywane pomiędzy dwoma drużynami, po 30 graczy w każdej.
 • W tym trybie dozwolone są tylko pojazdy VIII poziomu.
 • Aby walczyć w trybie Linii frontu, gracze mogą używać pojazdów VIII poziomu dostępnych w garażu, jak również specjalnych pojazdów dostępnych do wypożyczenia.

Cele

Każda drużyna ma swój własny cel:
 • Atakujący powinni przełamać obronę i zniszczyć przynajmniej 3 z 5 bunkrów położonych na terytorium przeciwnika.
 • Obrońcy powinni odpierać ataki przeciwnika aż do upłynięcia czasu bitwy.
Walka ma miejsce na mapie o wielkości 9 km², podzielonej na trzy poziome linie:
 • Pierwsza linia obrony (strefy A, B i C): punkt startowy dla drużyn atakującej i broniącej.
 • Druga linia obrony (strefy D, E i F): linia frontu przesuwa się do tego obszaru mapy po zajęciu przynajmniej jednej strefy w pierwszej linii obrony.
 • Trzecia linia obrony (niepodzielona na strefy) reprezentuje obszar mapy, w którym rozgrywa się końcówka bitwy. Są tu zlokalizowane główne cele – bunkry z potężnymi działami dużego kalibru. Bunkry to cele statyczne, nie obracają się. Atakujący muszą je zniszczyć, aby zapewnić sobie zwycięstwo.
Na początku drużyny są równomiernie rozłożone na każdym froncie: 10 pojazdów na front w strefach pierwszej linii obrony.
Lf2019 Kopia

Każda strefa w pierwszej i drugiej linii ma swoją bazę. Kiedy atakujący zajmą bazę, przejmują kontrolę nad całą strefą, a następna (pionowo) strefa staje się dostępna do zajmowania.

Przykładowo: po zajęciu bazy w strefie A, drużyna atakująca może zajmować strefę D.

Jeśli zostanie zajęta przynajmniej jedna strefa w drugiej linii, trzecia linia staje się dostępna i atakujący mogą podjąć próbę zniszczenia głównych celów (bunkrów).

Jeśli drużyna atakująca rozpocznie zajmowanie bazy, dzieje się to zgodnie ze standardowymi zasadami, ale z pewnymi drobnymi zmianami:

 • Punkty zajęcia bazy będą zerowane tylko po zniszczeniu pojazdu przeciwnika, który zajmuje bazę.
 • Zadanie uszkodzeń pojazdowi przeciwnika lub uszkodzenie jego modułów blokuje zajmowanie bazy przez ten pojazd na 5 sekund.
 • Im więcej baz w pierwszej linii obrony zostanie zajętych, tym mniej punktów zajęcia będzie potrzebnych, aby zająć bazy w drugiej linii obrony. Jeśli atakujący zajmą jedną bazę w pierwszej linii, będą musieli zdobyć 450 punktów, aby zająć bazę w drugiej linii; dwie bazy zajęte w pierwszej linii zmniejszają liczbę potrzebnych punktów zajęcia bazy dla drugiej linii do 250; zajęcie wszystkich baz w pierwszej linii zmniejsza liczbę potrzebnych punktów zajęcia bazy dla drugiej linii do 150.
 • Zajętych stref nie można odzyskać.

W przypadku utraty strefy obrońcy będą ją musieli opuścić w ciągu 1 minuty, po której zostanie na nią wezwane uderzenie z powietrza zadające wysokie uszkodzenia wszystkim znajdującym się w niej pojazdom obrońców.

Odpowiednio, jeśli pojazdy atakujących wjadą do strefy w drugiej linii obrony przed zajęciem strefy w pierwszej linii, ich pojazdy otrzymają znaczne uszkodzenia od nalotu w ciągu kilku sekund.

Gdy atakujący zajmą przynajmniej jedną strefę w drugiej linii, mogą niszczyć główne cele.

Główne cele to pięć dużych bunkrów wyposażonych w działa dużego kalibru:

 • Każdy cel ma 3200 punktów wytrzymałości.
 • Pancerz przedni / wieża: Nie mogą być przebite lub uszkodzone pociskami OB..
 • Pancerz boczny: 165 mm
 • Pancerz tylny: 90 mm
 • Wrażliwe punkty: 70 mm (włazy) i 25 mm (otwory wentylacyjne).

Podstawowy czas trwania bitwy w trybie Linii frontu wynosi 12 minut. Ten czas może zostać przedłużony przez skuteczne działania drużyny atakującej.

 • Każda zajęta strefa A, B lub C dodaje 2 minuty do licznika czasu bitwy.
 • Każda zajęta strefa D, E lub F dodaje 2 minuty do licznika czasu bitwy. Zajęcie ostatniej strefy dodaje 4 minuty.

Dogrywka:

 1. Jeśli czas bitwy upłynie, a przynajmniej jeden gracz drużyny atakującej pozostaje w okręgu bazy, włącza się dogrywka.
 2. Maksymalny czas dogrywki wynosi 90 sekund. Nastąpić może tylko jedna dogrywka, po której zakończeniu obrońcy odniosą zwycięstwo.

Dogrywka kończy się, jeśli żaden atakujący nie zajmuje bazy.

Opis innych mechanik gry

W trybie Linii frontu będą dostępne: odradzanie, punkty uzupełnień, jak również rezerwy bojowe (które mogą pomóc wygrać nawet w beznadziejnej sytuacji).

Mechanika odradzania

 • Na początku bitwy każdy gracz dysponuje jednym odrodzeniem.
 • Co 5 minut będzie dodawane kolejne odrodzenie, ale maksymalna liczba zgromadzonych odrodzeń nie powinna przekroczyć 2.
 • Całkowita liczba odrodzeń jest nieograniczona.

Gracze nie będą mogli odrodzić się w strefach, w których walczy już 12 innych sojuszników. W jednej strefie może być najwyżej 1 działo samobieżne i jeśli już się w niej znajduje, to nie będziecie mogli odrodzić się w tej strefie w dziale samobieżnym.

Kiedy pojazd gracza zostanie zniszczony, a ma on dostępne odrodzenia, gracz zostanie przeniesiony na ekran odradzania, na którym może on wybrać odpowiedni pojazd i wybrać strefę odrodzenia spomiędzy stref kontrolowanych przez jego drużynę.

Wprowadziliśmy kolejną funkcjonalność ze względu na duży rozmiar mapy: pozwala ona na zmianę pasa w bitwie. Przykładowo: ta funkcjonalność może się przydać po zniszczeniu przez Was przeciwnika na którymś skrzydle i zajęciu ostatniej strefy, kiedy potrzebujecie się szybko przemieścić na inne skrzydło, aby wesprzeć swoich sojuszników. Po naciśnięciu klawisza J zostanie wyświetlony panel wyboru pojazdu. Pozwala to Wam wybrać inny pojazd i odrodzić się na innym skrzydle. W tym przypadku pierwszy pojazd ulegnie samozniszczeniu po zakończeniu odliczania, ale czasem takie działania prowadzą do zwycięstwa.

Rezerwy bojowe

W trybie Linii frontu będzie dostępnych sześć rezerw bojowych, których można użyć w bitwie.

Każdy typ pojazdu ma określoną liczbę miejsc na rezerwy bojowe:

 • jedno miejsce dla czołgów średnich/ciężkich
 • dwa miejsca dla niszczycieli czołgów
 • trzy miejsca dla czołgów lekkich i dział samobieżnych.

Taki rozkład zapewni każdemu typowi pojazdów wpływ na aktualną sytuację w bitwie – na przykład czołgi lekkie oprócz zwiadu będą koordynować swoje działania z drużyną, używając dużej liczby rezerw bojowych.

Rezerwy bojowe mogą być wybrane tylko w garażu przed wejściem do bitwy.

Miejsca na rezerwy bojowe są wyświetlane po lewej stronie od standardowych materiałów eksploatacyjnych.

Każda rezerwa bojowa ma 5 poziomów. Można je zwiększyć, używając punktów zaopatrzenia otrzymywanych za zdobywanie poziomów, które zostaną opisane poniżej.

Jak działają rezerwy bojowe (wartości skuteczności są podane dla najwyższego poziomu 5):

Nalot

Wzywa bombowiec, który zrzuca  60 bomb  na obszar wielkości  50 x 30 metrów. Pojazdy w bombardowanym obszarze otrzymują niewielkie uszkodzenia i zostają ogłuszone na  26 sekund. Nalot jest najskuteczniejszy przeciwko szybkim celom i dużym formacjom przeciwnika. Gracze zdobędą niewielką ilość doświadczenia za zadanie uszkodzeń za pomocą tej rezerwy bojowej. Gracze otrzymają także dodatkową nagrodę za ogłuszenie pojazdów przeciwnika.

Za zadanie uszkodzeń za pomocą tej rezerwy bojowej zostaną przyznane doświadczenie i kredyty.

Ostrzał artyleryjski

Jednostka artylerii wystrzeliwuje 20 pocisków w ciągu  5 sekund na obszar o średnicy10 metrów. Pojazdy w centrum tego obszaru otrzymują znaczne uszkodzenia, a jednocześnie pojazdy na jego krawędzi są względnie bezpieczne. Uderzenie artylerii jest najskuteczniejsze przeciwko powolnym celom. Gracze zdobędą niewielką ilość doświadczenia za zadanie uszkodzeń za pomocą tej rezerwy bojowej.

Za zadanie uszkodzeń za pomocą tej rezerwy bojowej zostaną przyznane doświadczenie i kredyty.

Inżynieria

Zapewnia stałą premię +50% do prędkości uzupełniania zaopatrzenia  i  +50% do prędkości odnawiania punktów zaopatrzenia. Drużyna atakująca otrzymuje  premię +100% do szybkości zajmowania bazy. Przy zadawaniu uszkodzeń atakującemu, obrońcy zablokują zajmowanie bazy na dodatkowe 10 sekund. Dodatkowo, obrońcy mogą blokować zajmowanie bazy, wjeżdżając do jej okręgu. Rezerwa bojowa Inżynieria jest najskuteczniejsza dla sojuszników podczas atakowania lub obrony bazy i przy częstym użyciu punktów uzupełniania zaopatrzenia.

Inspiracja

Inspiracja poprawia wydajność załogi pojazdu i wszystkich sojuszników (+15% do głównych kwalifikacji) w promieniu 40 metrów na 60 sekund. Kiedy pojazd opuści ten obszar, efekt będzie się utrzymywać jeszcze przez 10 sekund. Inspiracja sumuje się z innymi bonusami załogi, co powoduje, że jest najskuteczniejsza w połączeniu z innymi materiałami eksploatacyjnymi i wyposażeniem premium (na przykład z Dodatkowymi racjami bojowymi i Ulepszoną wentylacją). Kiedy sojusznicy zadadzą uszkodzenia, będąc pod wpływem Waszej rezerwy bojowej, otrzymacie dodatkowe doświadczenie. Jeśli kilku graczy aktywuje tę rezerwę bojową jednocześnie, dodatek otrzyma pierwszy, który to zrobi.

Lot zwiadowczy 

Po aktywacji rozkazuje samolotowi zwiadowczemu obserwację obszaru 300 x 750 m. Lot zwiadowczy trwa 15 sekund i wykrywa pojazdy w zasięgu widzenia samolotu, które pozostają widoczne przez 30 sekund. Lot zwiadowczy będzie najskuteczniejszy po użyciu niedaleko pojazdu gracza, który nie ma wsparcia pojazdów zwiadowczych. Wszelkie informacje o wykrytych przeciwnikach zostaną dostarczone bezpośrednio graczowi, który aktywował tę rezerwę bojową, ale zostaną też przekazane do innych graczy w zasięgu jego sygnału radiowego. Gracz otrzyma doświadczenie za uszkodzenia zadane przez sojuszników wykrytym pojazdom.

Za uszkodzenia zadane pojazdom przeciwnika wykrytym przez samolot zwiadowczy zostaną przyznane doświadczenie i kredyty.

Zasłona dymna

Pięć granatów dymnych jest wystrzeliwanych na wskazany obszar  (200 x 50 m). Zasłona dymna utrzymuje się przez  50 sekund; blokuje ona widok i ukrywa pojazdy w określonej strefie. Pojazdy w środku zasłony dymnej mają  2/3 wartości zasięgu widzenia. Zasłona dymna jest najskuteczniejsza w ukrywaniu sojuszników przed ogniem przeciwnika lub zapewnianiu bezpiecznej pozycji do przeprowadzenia zwiadu. Gracze otrzymają doświadczenie, kiedy ukryci sojusznicy zadadzą uszkodzenia pojazdom przeciwnika.

Punkt uzupełniania zaopatrzenia

Oprócz bazy każda strefa ma punkt uzupełniania zaopatrzenia. Punkty uzupełniania zaopatrzenia odnawiają amunicję i przywracają wytrzymałość pojazdu, uszkodzone moduły i rannych członków załogi.

 • Jeśli pojazd gracza otrzyma uszkodzenia w trakcie naprawy, ten proces jest przerywany na 5 minut.
 • Po pełnej naprawie pojazdu dany punkt uzupełniania zaopatrzenia staje się niedostępny na 3 minuty.

Po zakończeniu bitwy gracze będą musieli ponieść pełen koszt przywróconej wytrzymałości, ale nie więcej niż 100% wytrzymałości pojazdu.

Przykłady:

 • Gracz naprawia pojazd trzy razy, za każdym razem po 20% pełnej wytrzymałości pojazdu – zapłaci za 60% naprawionych PW pojazdu.
 • Gracz naprawia pojazd trzy razy, za każdym razem po 40% pełnej wytrzymałości pojazdu – zapłaci łącznie za naprawę w wysokości 100% PW pojazdu, zamiast 120%. Działa to nawet w przypadku, jeśli pojazd został zniszczony.
 • W ten sposób naprawa powyżej pełnej wytrzymałości pojazdu jest darmowa.

Gracz zapłaci za pełen koszt uzupełnionych pocisków.

W tym przypadku, jeśli liczba zużytych pocisków przekroczy pojemność składu amunicji, koszt zostanie odjęty od kredytów zarobionych w bitwie.

Materiały eksploatacyjne działają podobnie jak w bitwach losowych – będą odjęte, jeśli zostaną użyte przynajmniej raz, niezależnie od łącznej liczby użyć.

Wypożyczanie czołgów

UWAGA: Wszystkie wypożyczone czołgi będą dostępne tylko w trybie Linia frontu; nie można użyć ich w Bitwach losowych lub innych trybach

Aby grać na Linii frontu, wystarczy posiadać przynajmniej jeden pojazd VIII poziomu.

Ale dla wygodnej gry, warto mieć trzy lub więcej pojazdów, gdyż po zniszczeniu czołgu staje się on niedostępny do odrodzenia przez kilka minut. Aby szybko powrócić do bitwy, po prostu wybierzcie inny pojazd i ruszajcie!

Jeśli nie macie w garażu wystarczającej liczby odpowiednich pojazdów, lub w ogóle nie macie pojazdów VIII poziomu, możecie wypożyczyć pojazdy. Wypożyczone pojazdy będą dostępne na jeden odcinek lub od razu na wszystkie pozostałe odcinki.

Wszystkie czołgi są replikami istniejących pojazdów z takimi samymi charakterystykami i właściwościami.

W każdym odcinku będą dostępne do wypożyczenia trzy pojazdy. Łącznie będzie dostępnych do wypożyczenia 11 pojazdów.

Bazowym pojazdem do wypożyczenia jest replika standardowego radzieckiego czołgu średniego T-44. Ten czołg będzie dostępny we wszystkich odcinkach i nie zostanie zastąpiony przez żaden inny pojazd.

Pozostałe dziesięć pojazdów będzie replikami istniejących czołgów premium.

W każdym odcinku będą dostępne do wypożyczenia dwa pojazdy, a po piątym odcinku wszystkie pary wypożyczanych pojazdów będą dostępne ponownie.

Odc. 1 Odc. 6 Odc. 2 Odc. 7 Odc. 3 Odc. 8 Odc. 4 Odc. 9 Odc. 5 Odc. 10
Pojazd podstawowy T-44 FL
Czołg ciężki premium T34 FL 112 FL Löwe FL AMX M4 49 FL IS-6 FL
Czołg średni premium Pz. 58 FL FV4202 FL T-54 mod.1 FL T26E4 SP FL M4A1 Rev. FL

Wypożyczane czołgi są oferowane wraz ze swoimi „wirtualnymi” miejscami i pozostaną na Waszym koncie do momentu ich ręcznego usunięcia.

System wypożyczania jest dostępny nawet, jeśli macie już oryginalną wersję wypożyczanego pojazdu. Możecie więc przykładowo mieć na swoim koncie dwa identyczne czołgi (replikę i istniejący pojazd) – T-44 oraz T-44 FL.

Nie jest możliwe wypożyczenie tego samego pojazdu dwukrotnie. Na przykład, możecie mieć tylko jeden czołg T34 FL na konto.

Nie ma ograniczeń na całkowitą liczbę pojazdów, więc możecie mieć na koncie do 11 wypożyczonych pojazdów.

Nie jest możliwe wypożyczenie tego samego pojazdu dwukrotnie. Na przykład, możecie mieć tylko jeden czołg T34 FL na konto.

Nie ma ograniczeń na całkowitą liczbę pojazdów, więc możecie mieć na koncie do 11 wypożyczonych pojazdów.

Istnieją 4 rodzaje wypożyczenia pojazdów:

 • Wypożyczenie na jeden odcinek, jeśli wypożyczacie pojazd pierwszy raz. W tym przypadku czołg jest dostępny z załogą.
 • Odnowienie na jeden odcinek, jeśli już wypożyczyliście pojazd i okres wypożyczenia dobiegł końca. W tym przypadku pojazd pozostaje w Waszym garażu, a okres wypożyczenia można przedłużyć, co będzie tańsze od wypożyczenia po raz pierwszy. Można to zrobić nawet, jeśli czołgu nie można wypożyczyć po raz pierwszy w danym odcinku.
 • Na wszystkie pozostałe odcinki. W tym przypadku czołg będzie dostępny we wszystkich odcinkach, a cena jednostkowa każdego tygodnia będzie najbardziej opłacalna. Cena ta maleje wraz z każdym odcinkiem*.
 • Oferta weekendowa. Kiedy do końca odcinka pozostaną dwa dni (sobota i niedziela), w przypadku pierwszego wypożyczenia lub przedłużenia wypożyczenia, czołg będzie dostępny do wypożyczenia na pozostałe dwa dni plus cały kolejny odcinek. W ten sposób okres wypożyczenia może wynieść 8 lub 9 dni.

*Ta opcja nie jest dostępna począwszy od odcinka 6 dla czołgu T-44 FL lub od odcinka 8 dla pozostałych pojazdów.

Ta oferta powinna najlepiej służyć tym, którzy wolą grać dużo w weekendy.

Wypożyczenie na tydzień Odnowienie na tydzień Cały sezon 2019*
Т-44 240 000 srebra 120 000 srebra 1 500 złota
Czołg ciężki premium   800 złota 600 złota 4 000 złota
Czołg średni premium   500 złota 400 złota 2 500 złota

*Koszt na początku sezonu. Z każdym odcinkiem koszt maleje o 10%. Na przykład w 6. odcinku koszt wypożyczenia czołgu ciężkiego będzie wynosić 2000 szt. złota.

T-44 jest przyznawany z załogą wyszkoloną w 75% w przypadku wypożyczenia tygodniowego i z załogą wyszkoloną w 100% w przypadku wypożyczenia na cały sezon.

Pojazdy premium są przyznawane z darmową załogą wyszkoloną w 100%.

Jeśli trzeba, możecie przenieść swoją załogę do wypożyczonego pojazdu.

Koniec tygodniowego okresu wypożyczenia

Po upłynięciu tygodniowego okresu wypożyczenia czołg pozostaje w Waszym garażu i nie może być użyty w bitwach.

Możecie usunąć wypożyczony czołg ze swojego garażu lub przedłużyć jego wypożyczenie. Aby to zrobić, kliknijcie prawym przyciskiem myszy na czołgu i wybierzcie odpowiednią pozycję z menu. Możecie również to zrobić w Magazynie (kliknijcie PPM na czołgu i wybierzcie odpowiednią opcję).

Jest możliwe wypożyczenie czołgu nawet, jeśli nie jest dostępny do pierwszego wypożyczenia w aktualnym odcinku.

Tak więc, do 5. odcinka możecie mieć na swoim koncie wszystkie 11 wypożyczonych pojazdów.

Zniżki na oryginalne wersje wypożyczonych pojazdów

Całe złoto wydane na wypożyczenie będzie zebrane w specjalnym funduszu, który będzie można wykorzystać, by zdobyć zniżki na zakup oryginalnych wersji każdego z wypożyczonych czołgów premium.

Niezależnie od tego, które pojazdy i na jak długo wypożyczyliście, całe złoto jest sumowane w funduszu.

Wysokość zniżki zależy od następujących czynników:

 • Jaka ilość złota została zgromadzona w funduszu.
 • Koszt oryginalnej wersji czołgu.

Zniżka jest obliczana na podstawie ilości złota, jaką wydano na wypożyczenie. Im więcej złota wydaliście, tym większa będzie zniżka. Zniżka dotyczyć będzie tylko ceny w złocie.

Złoto nieużyte na uzyskanie zniżki pozostaje w funduszu i można je nadal zbierać, aby uzyskać kolejne zniżki.

W przypadku, gdy ilość złota z funduszu nie została wykorzystana do uzyskania zniżki, straci ona ważność po zakończeniu sezonu.

*Jeśli chcielibyście kupić oryginalną wersję Pz. 58 FL, Pz. 58 Mutz zostanie przyznany na Wasze konto.

Możliwość aktywowania zniżki nie będzie dostępna od razu, ale w jednym z kolejnych odcinków. Jednakże złoto w funduszu będzie gromadzone od początku.

Ekonomia

Proste, ale ważne aspekty: sposób zdobywania doświadczenia/kredytów i sposób obliczania kosztu napraw i amunicji.

 1. Gracze płacą raz za każdy zniszczony pojazd niezależnie od tego, ile razy został on zniszczony w ciągu bitwy. Koszt napraw zostanie odliczony tylko raz.
 2. Gracze zapłacą tylko za materiały eksploatacyjne i pociski, które zużyli w bitwie. Główny koszt jest naliczany tylko za uzupełnienie pocisków i materiałów eksploatacyjnych po zniszczeniu pojazdu.
 3. Kredyty zarabia się według wzoru analogicznego do bitew losowych. Jest pewna drobna różnica – biorąc pod uwagę długi czas trwania bitwy i możliwość użycia znacznej liczby pojazdów, wprowadziliśmy współczynniki dostosowujące, aby uchronić graczy przed stratą kredytów. Ten tryb jest interesujący i chcemy, żeby gracze skupili się tylko na rozgrywce.
 4. Doświadczenie jest zdobywane analogicznie do bitew losowych i jest zwiększane przez dodatkowe współczynniki za zdobyte stopnie. Doświadczenie jest dzielone pomiędzy wszystkie pojazdy uczestniczące w bitwach w zależności od wyników osiągniętych w każdym z nich.
 5. Rezerwy osobiste, rezerwa „Zapłata za bitwę”, pojazdy premium – wszystkie te bonusy mają zastosowanie w trybie Linii frontu.

Chcemy zachęcić graczy do uczciwej walki do końca, niezależnie od aktualnej sytuacji w bitwie. Z tego względu współczynnik dostosowujący dochód będzie działać tylko dla graczy, którzy pozostaną w bitwie do samego końca.

Jeśli opuścicie bitwę, zanim się zakończy, dostosowanie dochodu zostanie anulowane i poniesiecie pełen koszt wszystkich napraw. Gracze, którzy opuszczą bitwę, będą mieli szansę na powrót do niej w ciągu 5 minut od wyjścia. W tym przypadku nie zostanie zastosowane wyzerowanie współczynnika dostosowującego dochód.

Wyłączony ogień od sojuszników

Po pierwszym wprowadzeniu Linii frontu w zeszłym roku zebraliśmy i uważnie rozpatrzyliśmy Wasze opinie dotyczące wyłączenia ognia od sojuszników. Wykazały one jasno, że spodobała się Wam nasza sugestia i jej wpływ na rozgrywkę. Dlatego w sezonie 2019, ogień od sojuszników pozostanie wyłączony na Linii frontu.

Nagrody za skuteczność w bitwie

Siły okupacyjne Żelazna tarcza Generał armii Najlepsze działo Mała armia
Jako atakujący zdobądź łącznie 100 punktów zajęcia bazy lub zniszcz wrogi główny cel. Jako obrońca zadaj 1800 punktów uszkodzeń pojazdom przeciwnika w strefach baz lub w promieniu 150 m od głównych celów. Bądź na koniec bitwy najlepszym graczem pod względem zdobytych bazowych PD, a do tego osiągnij stopień generała. Przyznawany graczom, którzy zadali i asystowali w zadaniu największej liczby uszkodzeń w czasie bitwy (przynajmniej 10 000). Przyznawany plutonowi, który zniszczył w jednej bitwie przynajmniej 20 pojazdów przeciwnika. Ten tytuł otrzymuje każdy członek plutonu.

Zaktualizowane postępy na Linii frontu

Tym razem Linia frontu nie jest wydarzeniem krótkoterminowym, ale pełnoprawnym sezonem rozgrywek, które będą trwały przez cały 2019 rok.

Dobre wyniki na linii frontu zapewnią Wam całe stosy nagród: kredyty, materiały eksploatacyjne, dyrektywy, rezerwy osobiste, odznaki i medale, jak również obligacje i złoto.

Najbardziej aktywni i skuteczni gracze otrzymają za zasługi czołgi-nagrody, w tym unikalny i tajny pojazd IX poziomu.

Odcinki sezonu 2019

Linia frontu będzie dostępna przez jeden tydzień kalendarzowy w każdym miesiącu kalendarzowym od lutego do listopada 2019 roku. Tygodnie, w których Linia frontu będzie dostępna, będą nazywane „odcinkami”, a pomiędzy odcinkami Linia frontu będzie niedostępna. W sezonie 2019 będzie zatem 10 odcinków, z których każdy potrwa jeden tydzień.

Harmonogram epizodów będzie ogłaszany stopniowo w ciągu sezonu. Będziecie mogli zobaczyć rozkład aktualnego i kolejnego odcinka, co pozwoli Wam zaplanować rozgrywkę z wyprzedzeniem.

Doświadczenie Linii frontu i Wasze postępy w bitwie

Na Linii frontu zastosowany jest system stopni. Jest sześć stopni, od szeregowca do generała. Zwiększenie Waszego stopnia zależy od tego, ile doświadczenia zdobędziecie w bitwie, w połączeniu ze skutecznością Waszych działań bojowych. Wasze główne zadania polegają na zdobywaniu / utrzymaniu stref i niszczeniu głównych celów. Brane pod uwagę jest całe doświadczenie zdobyte przez Was w bitwie we wszystkich czołgach, które w niej uczestniczyły. Im więcej doświadczenia zdobędziecie, tym wyższy stopień otrzymacie.

Stopnie są uaktualniane od razu w czasie bitwy, więc możecie łatwo śledzić swoje postępy.

W zależności od otrzymanego przez Was stopnia, otrzymujecie mnożnik do Waszego doświadczenia.

Stopień Szeregowy Sierżant Porucznik Kapitan  Major Generał
Postępy poziomu: - +150 +350 +550 +775 +1000
Premia do PD: - +10% +25% +50% +100% +200%

Mnożnik doświadczenia jest stosowany po bitwie do całkowitego doświadczenia zdobytego przez Was we wszystkich czołgach, w których wyjechaliście do walki.

Poziomy Linii frontu

Zdobywacie stopnie (od szeregowca do generała) już w czasie bitew. Na koniec bitwy, w zależności od zdobytego przez Was stopnia, zostanie Wam przyznane doświadczenie Linii frontu. Używa się go do zwiększania poziomu Linii frontu i Waszych postępów w sezonie 2019.

Jest dostępnych łącznie 30 poziomów Linii frontu. Za osiągnięcie każdego z nich otrzymacie nagrody.

Mechanika prestiżu

Po osiągnięciu 30. Poziomu Linii frontu, macie możliwość użycia specjalnej mechaniki prestiżu. Użycie tej mechaniki zeruje poziomy Linii frontu i rezerw bojowych, co zapewnia możliwość ponownego awansowania od 1. do 30. poziomu Linii frontu i zdobycia tych samych nagród w nowym cyklu.

Poziomy prestiżu i postępy w sezonie 2019

Użycie mechaniki prestiżu nie tylko zeruje poziom Linii frontu, ale również zwiększa poziom prestiżu. Jest łącznie X poziomów prestiżu. Osiągnięcie każdego poziomu prestiżu zapewnia Wam nagrody, w tym obligacje, złoto, medale i odznaki. Dostęp do poziomów prestiżu jest przekazywany stopniowo wraz z odcinkami. Macie możliwość wyprzedzenia postępów o +2 poziomy prestiżu względem aktualnego odcinka. Przykładowo, w pierwszym odcinku możecie osiągnąć trzeci poziom prestiżu, w drugim odcinku – czwarty poziom prestiżu i tak dalej. Zatem już w 8. odcinku najaktywniejsi i najskuteczniejsi gracze będą mogli osiągnąć X poziom prestiżu. Tym bardziej, że nie ma ścisłych ram czasowych na nadrobienie brakujących stopni prestiżu. Na przykład, jeśli pierwszy raz zaczniecie grę w 5. odcinku, możecie nadrobić postępy w prestiżu i osiągnąć wszystkie brakujące stopnie prestiżu (od 1. do 5.) w dowolnym momencie, rozpoczynając od pierwszego stopnia prestiżu. Taka mechanika pozwoli Wam zaplanować swoją aktywność przez cały sezon. Możecie na przykład nadgonić postępy prestiżu i opuścić jeden lub dwa odcinki Linii frontu, aby wybrać się w podróż lub na wakacje. Należy również zauważyć, że postępy na Linii frontu w ramach jednego poziomu prestiżu nie są zerowane. Przykładowo, jeśli zakończycie pierwszy odcinek na 25. poziomie Linii frontu, to w drugim odcinku rozpoczniecie w tym samym miejscu. Oprócz podstawowych nagród każdy poziom prestiżu zapewnia Wam punkty prestiżu, które można wymienić na czołgi-nagrody.

Poziom prestiżu i pojazdy-nagrody

Poziomyprestizu Kopia

Nagrody

W sezonie 2019, każdy gracz będzie mógł wygrać szeroki wachlarz nagród. Zapewniliśmy:

 • Nagrody za każdy poziom Linii frontu dla tych, którzy nie chcą angażować się w długoterminowe planowanie.
 • Nagrody za każdy poziom prestiżu dla tych, którzy nie są gotowi dawać z siebie wszystkiego w każdym odcinku.
 • I oczywiście czołgi-nagrody – godne nagrody za wytrwałość i poświęcenie w 10-miesięcznym sezonie.

Wymiana punktów prestiżu na czołgi-nagrody

Punkty prestiżu zebrane za osiągnięcie każdego poziomu prestiżu możecie wymienić na czołgi-nagrody. Będą dostępne w sumie 4 pojazdy-nagrody.

 • STA-2: Wszechstronny japoński czołg średni. Dzięki dobremu połączeniu mobilności, siły ognia i kąta opuszczenia lufy, STA-2 jest zdolny pełnić wiele funkcji w roli wsparcia. Można go kupić za złoto w kliencie gry.
 • WZ-111: Chiński czołg ciężki zadający wiele uszkodzeń na strzał. Jest także całkiem mobilny i posiada mocny, nachylony pancerz, co czyni go skutecznym przeciwko czołgom średnim i ciężkim.
 • Emil 1951 — unikalny czołg ciężki z automatycznym ładowaniem, który można zdobyć tylko na Linii frontu.
 • Tajny czołg IX poziomu. Jego nazwa, klasa, kraj i charakterystyki są ściśle tajne i zostaną opublikowane w późniejszym etapie sezonu. Można go zdobyć tylko przez zdobycie wystarczającej liczby punktów prestiżu, gdy osiągnięty zostanie 10. poziom prestiżu.

Szczegółowe informacje na temat charakterystyk czołgu Emil 1951 i tajnego pojazdu zostaną ogłoszone w czasie sezonu, w jednym z odcinków.

Każdy czołg ma swoją własną wartość. Im większe postępy zrobicie, tym atrakcyjniejszy czołg możecie zdobyć.

Koszt w punktach prestiżu Pierwsza możliwość wymiany
STA-2 6 4. poziom prestiżu
WZ-111 10 6. poziom prestiżu
Emil 1951 12 7. poziom prestiżu
Tajny poziom IX 15 10. poziom prestiżu

Jeśli posiadacie już STA-2 lub WZ-111 na swoim koncie, nie będziecie mogli kupić ich za punkty prestiżu.

Po zakończeniu sezonu, punkty prestiżu pozostałe po wymianie na czołgi będzie można wymienić na niewielkie ilości obligacji i złota. Wymiana będzie dostępna jedynie, jeśli nie będzie możliwa wymiana na żaden z czołgów-nagród.

Zastanówcie się dobrze nad wyborem. Punkty prestiżu, które zdobędziecie, pozwolą Wam na wybranie maksymalnie dwóch pojazdów!

Punkty zaopatrzenia i ulepszanie rezerw bojowych

Oprócz nagród za każdy osiągnięty poziom, gracze będą otrzymywać specjalne punkty zaopatrzenia bojowego potrzebne do ulepszania rezerw bojowych.

W przeciwieństwie do automatycznych awansów w ramach poziomów, gracze będą musieli sami odblokować i ulepszać rezerwy bojowe.

Wydajność w trybie

W nowym sezonie mapa będzie również zoptymalizowana, by zapewnić stabilną grę. Doświadczycie znaczący wzrost liczby klatek na sekundę na komputerach w niemal każdej konfiguracji. Nadal jednak Linia frontu będzie wymagać większych zasobów, niż zwykłe bitwy losowe. Jest to związane z kilkoma elementami właściwymi dla Linii frontu, między innymi dużym rozmiarem mapy, sporą liczbą obiektów i pojazdów, które się na niej znajdują , oraz z aktywacją rezerw bojowych.

Przez to w pewnych przypadkach można się spodziewać spadku liczby klatek na sekundę i problemów związanych z teksturami.

Sezon 2019 Linii frontu to długotrwałe wydarzenie, które związane jest z wieloma mechanikami, ustawieniami balansu i innych zmiennych. Aby zagwarantować Wam jak najlepszą rozrywkę w trakcie sezonu, będziemy wprowadzać potrzebne zmiany i poprawki. Będziemy Was o tym informować z wyprzedzeniem, a wszelkie wprowadzone zmiany do Linii frontu będą wymienione w dedykowanych artykułach. Bądźcie czujni!

Sekcja komentarzy
Loading comment form ...